Seria BBC "Geniusz zaklęty w fotografii" trafi do Empików

Seria BBC "Geniusz zaklęty w fotografii" trafi do Empików

BBC
BBC
Krzysztof Basel
25.03.2011 13:50, aktualizacja: 25.03.2011 14:50

Od dagerotypu do fotografii cyfrowej, od portretów do fotografii dziennikarskiej, od sztuki do reklamy. "Geniusz zaklęty w fotografii" to 6 pasjonujących odcinków filmu dokumentalnego BBC o historii fotografii. Oglądając polską wersję kultowego cyklu, dowiecie się, dlaczego fotografia w ogóle powstała, na czym polega prawdziwy geniusz fotografii i co sprawia, że kultowe zdjęcia są tak wyjątkowe.

"Geniusz zaklęty w fotografii" to polska edycja kultowego cyklu BBC Genius of the Photography, który był dostępny na świecie od kilku lat. Swobodnie można go było także obejrzeć na YouTube.

Organizatorzy tak opisują cykl:

Ta fascynująca i mistrzowsko przygotowana seria jest nie tylko najdokładniejszym opisem 170-letniej historii fotografii, ale również niezwykłą próbą odpowiedzi na pytanie, co powoduje, że jest się dobrym fotografem.

Oglądałem już wszystkie odcinki dokumentu i muszę się w pełni zgodzić z tymi słowami. Geniusz zaklęty w fotografii w mistrzowski sposób opowiada o historii fotografii - od dagerotypu do fotografii cyfrowej, od portretów do fotografii dziennikarskiej, od sztuki do reklamy. Próbuje odpowiedzieć na pytania, dlaczego fotografia w ogóle powstała, na czym polega prawdziwy geniusz fotografii i co sprawia, że kultowe zdjęcia są tak wyjątkowe. I chociaż dokument ten porusza podstawy historii, to przedstawia je w wyjątkowo interesujący sposób.

Dzięki niezwykle starannie dobranym przykładom zdjęć i twórców udało się oddać wszystkie aspekty tej najbardziej wpływowej formy sztuki współczesnej ery – reportaże Henriego Cartiera Bressona i Martina Parra, portrety Diane Arbus i Annie Leibovitz, pejzaże Ansela Adamsa i Roberta Franka, humanizm Roberta Doisneau i konceptualizm Irvinga Penna. Nie sposób wyliczyć wszystkich fotografów i zagadnień prezentowanych w serii.

Seria "Geniusz zaklęty w fotografii" jest podzielona na 6 odcinków: Uchwycić cienie, Dokumenty dla artystów, W odpowiednim czasie, w odpowiednim miejscu, Filmy na papierze, Jesteśmy rodziną, Szybkie oceny.

The Genius of Photography Ep1 - 1/4

To jeden z najlepszych filmów dokumentalnych o fotografii w ogóle. Pozycja obowiązkowa dla każdego fotografa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)