Smart ISO Pro to doskonała technologia HDR Samsunga. Oto, na czym polega

Smart ISO Pro to doskonała technologia HDR Samsunga. Oto, na czym polega

Smart ISO Pro to doskonała technologia HDR Samsunga. Oto, na czym polega
Marcin Watemborski
11.02.2021 11:07, aktualizacja: 11.02.2021 12:07

Smartfony mają swoje ograniczenia, ale odpowiednio zaprogramowane matryce mogą dać doskonałą jakość obrazu. O ile klasyczny obraz HDR bazuje na zdjęciach ze zmienną ekspozycją, przeważnie uzyskiwaną przez długość naświetlania, tak Samsung ma inny pomysł. Efektem są zdjęcia o świetnej rozpiętości tonalnej z dokładnymi kolorami i małymi szumami.

Klasyczne zdjęcia HDR, czyli z rozszerzoną rozpiętością tonalną (więcej szczegółów w jasnych i ciemnych partiach obrazu) bazują na połączeniu kilku ekspozycji. W konwencjonalnej fotografii w większości robi się to przez zmianę długości ekspozycji przy zachowaniu stałych parametrów przysłony oraz czułości. Wraz z rozwojem fotografii obliczeniowej w smartfonach, to się zmienia.

Samsung Galaxy S21 Ultra to najnowszy flagowiec ze stajnie tego producenta. Został on wyposażony w matrycę ISOCELL HM3, która już na wstępie ma większą rozpiętość tonalną niż te stosowane wcześniej. Po to, by polepszyć jej osiągi, Samsung opracował algorytm Smart ISO Pro.

Smart-ISO Pro: HDR technology of ISOCELL Image Sensor | Samsung

Wspomniana technologia bazuje na dobraniu zmiennej czułości w zależności od warunków oświetleniowych danej sceny. 108-megapikselowy sensor jest w stanie zarejestrować jednocześnie zdjęcia wykonane na wysokiej oraz niskiej wartości ISO. Innymi słowy – na raz zapisywane są dwa zdjęcia: jaśniejsze oraz ciemniejsze przy zachowaniu tego samego czasu naświetlania oraz przysłony. Ich połączenie da obraz o rozszerzonej dynamice tonalnej, ujawniając szczegóły w ciemnych oraz jasnych partiach obrazu.

Zapytacie, co z szumami? Tutaj z rozwiązaniem przychodzi fotografia obliczeniowe w swoim najlepszym wydaniu. Po przeanalizowaniu sygnału z matrycy, szumy są redukowane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Zaawansowane przetwarzanie obrazu pozwoli również uniknąć innych artefaktów, jak zbyt mocne nasycenie kolorów. Samsung tłumaczy, że przetwarzany jest każdy pojedynczy piksel zdjęcia tak, by całe zdjęcie wyglądało jak najlepiej.

Tryb Smart ISO Pro łączy to, co najlepsze w obrazach wykonanych z wysoką czułością (detale w ciemnych partiach) oraz niską (detale w jasnych partiach i odwzorowanie kolorów). Końcowe zdjęcie ma mieć odpowiednią ekspozycję, bez przepaleń czy niedoświetlonych miejsc. Ma być przy tym miłe dla oka, a nie wyglądać jak nieudolnie obrobiony obrazek w darmowym programie graficznym.

Sama koncepcja nie jest nowa, lecz znacznie ulepszona. Zdjęcia wykonane w technologii Smart ISO Pro bazują na 12-bitowej głębi kolorów, która jest wyciągana z 2 kadrów o 10-bitowej głębi. Daje to możliwość odwzorowania aż 687 miliardów barw, czyli 10 razy więcej niż pojedynczy 10-bitowy kadr HDR. Dodatkowo taki obraz może być zapisany w formacie RAW, co pozwala na dalszą obróbkę i dostosowanie m.in. balansu bieli czy innych parametrów bez widocznej straty jakości zdjęcia.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)