Sonda Juno dokonała cudu. Ujęła Jowisza i jego dwa księżyce na jednym zdjęciu
NASA podczas misji Juno, dzięki sondzie kosmicznej o tej samej nazwie, uchwyciła Jowisza oraz dwa jego księżyce Io i Europę na jednym zdjęciu. Agencja kosmiczna udostępniła na swojej stronie tę zapierającą dech w piersiach fotografię.
22.03.2022 | aktual.: 22.03.2022 17:25
Zdjęcie opublikowane przez zespół sondy Juno wykonał naukowiec Andrea Luck przy użyciu surowych danych z instrumentu JunoCam. Wyjątkowy obraz udało się uchwycić 12 stycznia podczas przelotu w pobliżu gazowego olbrzyma.
Fotografia przedstawia południową półkulę Jowisza, do której dołącza najbardziej chaotyczne i wulkaniczne ciało astralne Układu Słonecznego nazwane Io, a także pobliska Europa skrywająca globalny ocean ciekłej wody pod lodową powierzchnią.
Astronomowie wskazują, że Io to najbardziej wewnętrzny duży księżyc Jowisza, który jest rozciągany i ściskany przez intensywną grawitację gazowego olbrzyma. Powoduje to, że jego wnętrze jest intensywnie stopione i wyrzuca siarkową magmę setki mil w przestrzeń kosmiczną.
Z kolei Europa wzbudza największe zainteresowanie naukowców, ponieważ może zawierać życie. Księżyc ten składa się głównie z wody pod lodową skorupą i napromieniowanych soli. Według NASA globalny ocean na Europie jest większy niż cała woda na Ziemi i jest przedmiotem nadchodzącej misji Europa Clipper.
Według zespołu Juno z NASA, sonda jeszcze dokładniej zbliży się do Europy we wrześniu, kiedy to wykona najbliższe od kilkudziesięciu lat przeloty obok księżyca gazowego giganta. Zespół twierdzi, że Io również czeka bliższe spotkanie w 2023 i na początku 2024 roku.