Sony A7R IV – najnowszy bezlusterkowiec wyprzedza konkurencję

Sony A7R IV – najnowszy bezlusterkowiec wyprzedza konkurencję

Sony A7R IV – najnowszy bezlusterkowiec wyprzedza konkurencję
Klaudia Stawska
16.07.2019 15:37, aktualizacja: 26.07.2022 15:43

Sony A7R IV oferuje największą jak do tej pory rozdzielczość wśród aparatów pełnoklatkowych, ale to tylko jedna z jego zalet. Producent zdaje się sporo wyprzedzać pozostałe firmy oferując niesamowity sprzęt w konkurencyjnej cenie.

Sony A7R IV imponuje przede wszystkim 60-megapikselową matrycą oraz może stanowić świetne narzędzie dla osób fotografujących sport i akcję. Sony po raz kolejny zaskoczyło nieoczekiwaną premierą, ale jednocześnie udowodniło, że pozostawia konkurencję w tyle.

Unveil | Alpha 7R IV | Sony | α

Sony A7R IV – najważniejsze parametry

Minęło zaledwie półtora roku od premiery Sony A7R III, który do tej pory pozostawał najlepszym aparatem w swojej klasie. Jednak producent zdaje się nie spoczywać na laurach i nie zamierza pozwolić markom takim, jak Nikon czy Panasonic zbliżyć się do pierwszego miejsca. Sony A7R IV zdaje się być nowym wyznacznikiem jakości aparatów bezlusterkowych. Co o nim wiemy?

  • Sony A7R IV wyposażony został w 61-megapikselową, stabilizowaną matrycę BSI CMOS (Exmor R) z zakresem dynamicznym na poziomie 15 EV;
  • Aparat pozwoli na fotografowanie w natywnym zakresie czułości ISO 100-32000 (rozszerzane do ISO 50-102400) z prędkością 10 kl./s z pełnym wsparciem systemu AF;
  • W trybie wysokiej rozdzielczości otrzymamy zdjęcia w rozdzielczości 240 Mp;
  • Zdjęcia będzie można robić w systemie 576-punktowym AF, opartym o system detekcji fazy pokrywającej ok. 74 % kadru i czułej do -3 EV lub w trybie APS-C, gdzie za pomiar ostrości odpowiadać będzie 325 punktów AF, które pokryją cały obszar kadru – co da możliwość wykonywania do 200 zdjęć w serii;
  • Sony A7R IV będzie wykorzystywał systemy śledzenia obiektów i wykrywania oka (Real Time AF i Real Time Tracking);
  • Aparat pozwoli również na nagrywanie filmów 4K HDR z prędkością 30 kl./s i przepływnością 100 Mb/s;
  • Ponadto najnowszy model Sony ma otrzymać wsparcie płaskich profili Slog 2 i Slog 3, dla których bazowa czułość to teraz tylko ISO 500.

Product Feature | Alpha 7R IV (ILCE-7RM4A/ILCE-7RM4) | Sony | α

Sony A7R IV – znaczne usprawnienia konstrukcyjne

Sony w najnowszym aparacie wprowadzi również liczne zmiany konstrukcyjne, jak chociażby wizjer elektroniczny OLED o rozdzielczości 5,76 mln pikseli, nowe pokrętło funkcyjne, możliwość zablokowania pokrętła ekspozycji, uwydatniony grip czy lepsze rozłożenie kontrolerów.

Ponadto aparat otrzyma nowe menu i osobne menu dla funkcji filmowych. Dodatkowo otrzymamy dwa sloty na karty SD (UHS-II), gniazdo słuchawek i mikrofonu, mini HDMI, port PC Sync oraz złącze USC-C z możliwością ładowania. Ale to jeszcze nie koniec nowości, ponieważ Sony zapewniło, że pracuje nad nowymi, lepszymi metodami przesyłania danych z aparatu za pośrednictwem USB oraz Wi-Fi.

Sony A7R IV – cena i dostępność

Nowy aparat będzie również zachęcał ceną, ponieważ został wyceniony na 4000 euro (ok. 17 tys. zł), czyli ok. 2 tys. zł więcej niż jego poprzednik w dniu premiery. Wraz z aparatem do sprzedaży trafi także battery grip VG-C4EM (cena 450 euro) oraz nowy mikrofon ECM-B1 (cena 380 euro).

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)