Sony A99 - przykładowe zdjęcia i pierwsze wrażenia [galeria]
Podczas oficjalnej polskiej premiery miałem okazję przez chwilę testować najnowsze aparaty marki Sony. Jednym z nich był pełnoklatkowy Sony A99. Oto garść przykładowych fotografii wykonanych w różnych warunkach i z zastosowaniem kilku obiektywów.
Pierwsze wrażenia z fotografowania
Sony A99 swoją światową premierę miał podczas targów Photokina 2o12. Do Polski aparat dotarł dopiero niedawno, a dzięki uprzejmości Sony Polska miałem przyjemność sprawdzić, jak aparat sprawuje się w praktyce. Dostałem go na kilka godzin.
Obudowa bardzo przypomina model A77, ale jest nieco mniej kanciasta. Na pierwszy rzut oka widać, że A99 został pozbawiony wbudowanej lampy błyskowej, która jest dostępna w każdej innej Alfie. Korpus został bardzo solidnie wykonany z materiałów wysokiej jakości. Czuć, że to aparat klasy premium. Aparaty SLT Sony nigdy nie leżały mi dobrze w dłoni, ten nie jest wyjątkiem. Niektórym ergonomia pewnie przypasuje. Mnie jednak nie odpowiada zbyt mały kontroler z tyłu czy nieco chaotycznie ułożone przyciski. Dużą zaletą jest natomiast wychylany, trójprzegubowy wyświetlacz XtraFine LCD o rozdzielczości 1,229 mln punktów. Ekran jest jasny i bardzo użyteczny.
Jakość zdjęć jest wyśmienita. Nawet przy wysokich czułościach aparat radzi sobie bardzo dobrze. Zdjęcia są szczegółowe, a szumy nie doskwierają przy ISO 3200 czy 6400. W krytycznej sytuacji całkowicie użyteczna jest nawet wartość ISO 12800, co możecie zobaczyć na jednym ze zdjęć. W czasie testów korzystałem z karty pamięci Sony klasy 10 (do 94 MB/s), a jednak aparat mocno zwalniał i przycinał przy po wykonaniu kilku zdjęć. Przy dłuższej serii wręcz zamierał. Sprawdzę to jeszcze podczas pełnego testu.
Dla przypomnienia, kilka danych ze specyfikacji. W środku aparatu znajduje się 24,3-megapikselowa pełnoklatkowa matryca Exmor CMOS i procesor BIONZ. Ten zestaw umożliwia pracę z czułością w zakresie ISO 50-25 600 (przy ustawieniu rozszerzonej czułości). Lepszą jakość zdjęć ma zapewnić także nowo opracowany, wielosegmentowy, optyczny filtr dolnoprzepustowy. W Sony A99 zastosowano też nowy wydajny algorytm redukcji szumów w poszczególnych strefach. Procesor BIONZ gwarantuje przyzwoitą szybkość zdjęć seryjnych do 6 kl./s lub do 10 kl./s w trybie zdjęć seryjnych Tele-zoom.
Ważnymi punktami są też nowy system autofokusu Dual AF z 19 czujnikami (w tym 11 krzyżowymi) oraz 102-polowym systemem AF (w płaszczyźnie ogniskowej) i nowy system sterowania zakresem AF. Sony A99 pozwala na nagrywanie filmów w progresywnym formacie Full HD 50p/25p (z możliwością przełączenia na 60p/24p), zgodnym ze specyfikacją AVCHD 2.0