Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS to superteleobiektyw dla wymagających

Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS to superteleobiektyw dla wymagających

Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS to superteleobiektyw dla wymagających
Marcin Watemborski
28.06.2018 06:57, aktualizacja: 28.06.2018 12:24

Na ten obiektyw czekaliśmy od kilku dobrych miesięcy. Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS to szkło z linii G Master. Przy współpracy z pełnoklatkowymi bezlusterkowcami będzie świetnym uzupełnieniem szklarni tego producenta, dzięki czemu odnajdą się w tym miłośnicy fotografii sportowej i dzikiej przyrody.

Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS to pierwszy tego typu teleobiektyw stałoogniskowy o dużym otworze względnym przysłony i mocowaniem Sony E. Jest przeznaczony do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony i ma zapewnić wyjątkową szybkość i dokładność ustawiania ostrości. Sony chwali się doskonałym wyważeniem tego szkła dla miłośników sportu i dzikiej przyrody.

Użytkownicy aparatów Sony A9 lub linii Sony A7 będą tym bardziej zadowoleni, gdyż ten obiektyw jest najlżejszym w swojej klasie. Jego waga wynosi 2897 gramów, co pozwoli na fotografowanie z ręki bez konieczności używania monopodu. W nowym teleobiektywie została zastosowana nowa konstrukcja optyczna, zawierająca 3 soczewki fluorytowe. Oprócz tego została zmniejszona ilość soczewek na przodzie obiektywu, a tubus został wykonane ze specjalnego stopu magnezu.

Zaawansowane systemy automatycznego ustawiania ostrości w najnowszych korpusach, wymagają nowszych konstrukcji optycznych i nowszych silników AF. W obiektywie Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS zostały zastosowane szybkie silniki liniowe XD (extreme dynamic), które przemieszczają grupy soczewek nawet do 5 razy szybciej i zapewniają efektywność śledzenia ruchomych obiektów. Dodatkowo ruchy wewnątrz konstrukcji odbywają się cicho, co przypadnie do gustu miłośnikom fotografowania zwierząt.

Jak przystało na obiektyw linii G Master, również ten ma prezentować najwyższa jakość obrazu – świetną szczegółowość oraz kontrast. Zastosowane soczewki fluorytowe ograniczą aberrację chromatyczną i wyeliminują rozlewanie się barw. Powłoka Sony Nano AR zapobiegnie powstawaniu refleksów, poświaty i duszków. Wszystko to w połączeniu z 11-listkową przysłoną oraz dużym otworem względnym przysłony zagwarantuje bardzo plastyczny obraz. Producent zapewnia najwyższą jakość tego obiektywu przez indywidualne testy każdego pojedynczego modelu opuszczającego fabrykę.

Obraz

Szkło jest oczywiście uszczelnione na działanie pyłu i wilgoci, a przednia soczewka została pokryta fluorem, by chronić obiektyw przed osadzaniem się brudu i powstawaniem odcisków palców. Teleobiektyw można będzie podłączyć do telekonwerterów 2,0x oraz 1,4x.

Na tubusie obiektywu znalazły się elementy sterujące takie jak: przełącznik trybu DMF do włączenia manualnego ostrzenia, 4 przyciski blokady ostrości, pierścień ręcznego ustawiania ostrości. Konstrukcja jest stabilizowana i działa w dwóch trybach oraz dodano tryb 3, który sprawdzi się podczas fotografowania ruchomych obiektów. Pojawił się również nowy element, którym jest pierścień funkcji. Pozwoli na dostosowanie ustawień: ”Pamięć” lub ”Funkcja”.

Obiektyw Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS będzie produkowany na zamówienie, a dostawy do Europy rozpoczną się we wrześniu 2018 roku. Polaryzacyjny filtr kołowy, przeznaczony do niego pojawi się w grudniu 2018 roku. Spodziewamy się ceny około 50 000 złotych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)