Sony FX3 to kamera do zadań specjalnych w małym korpusie. Wygląda niepozornie

Sony FX3 to kamera do zadań specjalnych w małym korpusie. Wygląda niepozornie

Sony FX3 to kamera do zadań specjalnych w małym korpusie. Wygląda niepozornie
Marcin Watemborski
24.02.2021 13:52, aktualizacja: 24.02.2021 14:52

Sony FX3 to najmłodsze dziecko w rodzinie kamer Cinema Line firmy Sony. Wiele rozwiązań zaczerpnięto z pełnoklatkowego bezlusterkowca Sony A7S III, czyli najnowszego pogromcy ciemności. Ta kamera to jednak rozwiązanie skierowanie bezpośrednio do filmowców, fotografowie raczej na nią nie spojrzą.

Kamera Sony FX3 jest wyposażona w 10,2-megapikselową matrycę Full Frame w technologii BSI, dzięki której szumy będą bardzo niskie, a maksymalna czułość może wejść nawet na poziom wartości ISO 409 600.

Podczas nagrywania wideo z krzywą S-Log3, Sony FX3 pozwoli na osiągniecie ponad 15-stopniowej rozpiętości tonalnej. Nie zabrakło też profilu S-Cinetone, który znany jest z kamer takich, jak Venice, FX6 czy FX9. Nowa kamera została wyposażona w 11 dodatkowych profili, w tym S-Gamu3 oraz S-Gamut 3 Cinema.

Introducing Cinema Line FX3 | Sony | α

Sony FX4 pozwoli nagrywać materiał z bitratem 600 Mbps All-I, jak również w formatach XAVS S/H.264 i MPEG-HEVC/H.265. Rejestrowanie filmów w rozdzielczości 4K jest możliwe z klatkażem 120 kl./s (10-procentowy crop), a w Full HD do 240 kl./s. Głębia kolorów wynosi 10-bitów, a próbkowanie odbywa się zgodnie z kodekiem 4:2:2w każdym z formatów. Dodatkowo Sony FX3 pozwoli na zapisywanie wideo w 16-bitowych RAW-ach przez złącze HDMI. Nagrywanie Proxy w 8- i 10-bitowym formacie XAVC można realizować w rozdzielczościach 1080p oraz 720p.

System autofokusa zaimplementowany w kamerze Sony FX3 opiera się na 627 polach detekcji fazy. Jest to taki sam układ, jak w kamerze Sony FX6. Tryb Eye-AF ustawiający ostrość na oczy, działa jedynie dla ludzi (bez detekcji oka zwierząt ani ptaków), a śledzenie obiektów w czasie rzeczywistym wspierane jest w każdym trybie kręcenia. Dzięki dotykowemu ekranowi LCD, będzie można dostosować wiele funkcji śledzenia obiektów, jak prędkość zmiany ostrości czy czułość.

Sample footage | Cinema Line FX3 | Sony | α

Stabilizacja obrazu opiera się na 5-osiowej stabilizowanej matrycy, która znalazła się w serioo kamer Cinema Line po raz pierwszy, oraz cyfrowej stabilizacji wymagającej przycięcia obrazu o 10 proc. Wspomniana funkcja nazywa się Active Mode i niestety nie jest dostępna w klatkażu od 120 kl./s w górę.

Sony FX3 jest najmniejszą i najlżejszą kamerą z serii Cinema Line w historii firmy. Waży jedynie 640 gramów (bez karty i baterii). Niestety ze względu na jej (nie)wielkość, wbudowanie filtrów szarych zostało pominięte. Cóż – coś za coś.

Kamera Sony FX3 pojawi się w sklepach w marcu 2021 roku w cenie 3900 dolarów, czyli ok. 14 500 złotych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)