Sony SLT-A57 - większy korpus, wydajniejsza bateria, 12 kl./s

Sony SLT‑A57 - większy korpus, wydajniejsza bateria, 12 kl./s

Sony SLT-A57 - większy korpus, wydajniejsza bateria, 12 kl./s
Krzysztof Basel
13.03.2012 12:17, aktualizacja: 26.07.2022 20:36

Sony A57 to naturalne rozwinięcie popularnego modelu A55, czyli pierwszego aparatu tej marki, wykorzystującego technologię półprzezroczystego lustra. Z wyglądu lustrzanka przypomina jednak raczej wyższy model A65, z którego też zaczerpnięto kilka ważnych elementów. Cena pozostała nadal na atrakcyjnym poziomie.

Sony A57 to naturalne rozwinięcie popularnego modelu A55, czyli pierwszego aparatu tej marki, wykorzystującego technologię półprzezroczystego lustra. Z wyglądu lustrzanka przypomina jednak raczej wyższy model A65, z którego też zaczerpnięto kilka ważnych elementów. Cena pozostała nadal na atrakcyjnym poziomie.

Korpus Sony A57 jest nieco większy niż u poprzednika. Zadbano o lepiej wyprofilowany grip, dodano wiele przycisków. Górna ścianka aż prosi się o mały pochyły wyświetlacz, ale podobnie jak w A65 także w Sony A57 go brakuje. Producent zastosował tu o wiele bardziej wydajną baterię NP-FM500H (taka sama jak w A65 i A77), która ma pozwolić na wykonanie 550 zdjęć przy korzystaniu z wizjera elektronicznego lub ok. 590 zdjęć przy korzystaniu z monitora LCD. Sam korpus waży ok. 539 g, a 618 g z akumulatorem i kartą Memory Stick PRO Duo.

Sony SLT-A57 - uchylany ekran LCD
Sony SLT-A57 - uchylany ekran LCD

Zdjęcia można oglądać na 3-calowym panoramicznym ekranie Xtra Fine LCD o rozdzielczości 921 tys. punktów. Wyświetlacz ma regulację kąta nachylenia do 180° w dół oraz kąta obrotu do 270° w lewo od położenia, w którym ekran LCD jest zwrócony do przodu. Alternatywą jest wizjer elektroniczny Tru-Finder o rozdzielczość 1440 tys. punktów, pokazujący 100% kadru. Wydaje się, że to identyczny wizjer z tym znajdującym się w modelach A65 oraz A77.

W środku nie zmieniło się za wiele. Sony A57 to aparat z technologią półprzezroczystego lustra. Lustro w aparacie jest nieruchome – część światła odbijana jest do góry, w kierunku wizjera, a reszta przechodzi do matrycy.

Sony SLT-A57 - matryca
Sony SLT-A57 - matryca

Aparat został wyposażony w matrycę Exmor APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 16,1 megapiksela, którą połączono z procesorem BIONZ. A57 umożliwia pracę z czułością ISO 100 - 16 000 (rozszerzalną do ISO 25 600) oraz wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością do 12 kl./s w rozdzielczości do 8 Mpix oraz do 10 kl./s w pełnej rozdzielczości. Nie zabrakło też możliwości nagrywania filmów Full HD z prędkością 25p lub 50p z kodowaniem AVCHD 2.0 lub MP4. Przy filmowaniu dostępny jest też pełny zestaw trybów ekspozycji (P/A/S/M). Producent umożliwił również podłączenie zewnętrznego mikrofonu.

Sony ALT-A57 z góry
Sony ALT-A57 z góry

Wielką zaletą aparatów typu SLT jest szybki autofokus bazujący na detekcji fazy. W Sony A57 zastosowano 15-polowy system AF z wykrywaniem fazy TTL i 3 czujnikami krzyżowymi - taki sam jak w Sony A65.  Co ciekawe, producent nie podaje informacji na temat wbudowanego modułu GPS, w który był wyposażony Sony A55.

Wśród nowości programowych warto wymienić funkcję automatycznego komponowania portretów.

Wykorzystując technologię rozpoznawania twarzy i regułę trójpodziału, aparat wyznacza położenie fotografowanej osoby, ciasno kadruje obraz i tworzy profesjonalnie wyglądający portret w układzie pionowym albo poziomym. Opracowana przez Sony technologia By Pixel Super Resolution gwarantuje z kolei, że liczba pikseli w skadrowanym i powiększonym obrazie nie ulega zmniejszeniu. Razem ze zoptymalizowanym, skadrowanym obrazem aparat zapisuje też źródłowe zdjęcie. Pozwala to na łatwe porównanie obu wersji oraz na doskonalenie własnych umiejętności wykonywania zdjęć portretowych.

Sony SLT-A57 ma trafić do sprzedaży w połowie kwietnia 2012 r. Nie znamy jeszcze oficjalnej polskiej ceny, ale w USA ma ona wynosić 700 dolarów za sam korpus (ok. 2200 zł) oraz 800 dolarów za zestaw z kitowym obiektywem (ok. 2500 zł). 

Informacja prasowa

Zaawansowany i przystępny cenowo aparat z unikatowymi cechami: nagrywaniem progresywnego obrazu Full HD i nowym trybem automatycznego komponowania portretów.

  • Zdjęcia seryjne z szybkością aż 12 kl./s i ciągłością działania automatyki ostrości (w trybie priorytetu zdjęć seryjnych Tele-zoom)
  • Nagrywanie obrazu filmowego Full HD 50p i pełny zestaw trybów ekspozycji (P/A/S/M)
  • Pierwszy na świecie* tryb automatycznego komponowania portretów
  • Nowy wizjer Tru-Finder™ o dużej rozdzielczości, pokazujący 100% kadru
  • Przetwornik obrazu Exmor™ APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 16,1 megapiksela i najnowszy procesor BIONZ
  • Rozszerzony zakres czułości ISO: 100 — 16 000
  • 15-polowy autofokus z 3 czujnikami krzyżowymisup*/sup Stan na grudzień 2011 r., wśród aparatów cyfrowych z wymiennym obiektywem.

Firma Sony wprowadza do oferty nowy aparat serii SLT oparty na technologii półprzezroczystego lustra (Translucent Mirror Technology), dzięki któremu nieograniczone twórcze możliwości staną się dostępne dla jeszcze szerszej grupy odbiorców. Innowacyjna konstrukcja aparatu sprawia, że światło wpadające do wnętrza korpusu stale dociera do przetwornika obrazu CMOS i do czujnika automatyki ostrości, a automatyka ostrości działa przez cały czas fotografowania i filmowania. Komponowanie ujęć, nastawianie ostrości i podgląd w czasie rzeczywistym umożliwia wizjer Tru-Finder™ pokazujący 100% kadru. Dzięki niemu finalne zdjęcia wyglądają dokładnie tak, jak na podglądzie w wizjerze. Cena modelu α57, będącego naturalnym następcą uznanego aparatu α55, powinna wzbudzić zainteresowanie szerokiej rzeszy użytkowników lustrzanek cyfrowych. Nowy aparat ma wiele wspólnych, zaawansowanych cech z przeznaczonym dla pasjonatów modelem α65 – między innymi wyrafinowany wygląd i ergonomię. Po raz pierwszy nabywcy modelu klasy podstawowej mogą przy wykonywaniu zdjęć i nagrywaniu filmów Full HD korzystać z dużej szybkości działania i twórczych możliwości, które normalnie są dostępne tylko w modelach wyższej klasy.

Duża szczegółowość obrazu jest zasługą przetwornika obrazu Exmor™ APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 16,1 megapiksela, który połączono z najnowszym procesorem BIONZ. Procesor ten, udoskonalony podczas prac nad aparatem α65 i flagowym α77, z łatwością przetwarza duże ilości danych, do minimum ogranicza poziom szumów i pozwala na uzyskanie wysokiej jakości fotografii i filmów HD.

Aparat α57 umożliwia zdjęcia seryjne z nadzwyczajną szybkością: do 12 kl./s w trybie priorytetu zdjęć seryjnych Tele-zoom, w którym środkowy fragment obrazu z przetwornika jest powiększany 1,4x. Tryb ten znakomicie ułatwia ostre uchwycenie akcji rozgrywającej się w ułamku sekundy, nawet gdy główny obiekt pozostaje w ruchu.

Elementem wspólnym z aparatem α65 jest 15-polowy autofokus z trzema czujnikami krzyżowymi i systemem wykrywania fazy TTL, który gwarantuje szybkość i dokładność działania. Nowo opracowana funkcja śledzenia obiektu przez automatykę ostrości utrzymuje ostrość twarzy lub innego obiektu nawet w przypadku chwilowego zasłonięcia go przez inny poruszający się obiekt.

Aparat α57 umożliwia także nagrywanie pełnych ekspresji filmów Full HD. Szybka, działająca w czasie rzeczywistym automatyka ostrości oparta na systemie wykrywania fazy sprawia, że utrwalone na filmach ruchome obiekty są równie ostre jak na zdjęciach. Dzięki zgodności z progresywnym formatem AVCHD (w wersji 2.0) filmy Full HD mogą być rejestrowane w tempie do 50 pełnych klatek na sekundę (50p), co przekłada się na płynność i ostrość nagranej akcji. Do wyboru jest także tryb 25p pozwalający nadać nagraniu charakterystyczny, kinowy wygląd. Dodatkowe twórcze możliwości przy nagrywaniu filmów daje swoboda wybierania trybów ekspozycji P/A/S/M.

Aparat α57 umożliwi wykonywanie zdjęć portretowych na profesjonalnym poziomie nawet początkującym użytkownikom – jako pierwszy na świecie ma bowiem funkcję automatycznego komponowania portretów. Wykorzystując technologię rozpoznawania twarzy i regułę trójpodziału, aparat wyznacza położenie fotografowanej osoby i ciasno kadruje obraz, tworząc profesjonalnie wyglądający portret w układzie pionowym albo poziomym. Opracowana przez Sony technologia By Pixel Super Resolution gwarantuje z kolei, że liczba pikseli w skadrowanym i powiększonym obrazie nie ulega zmniejszeniu. Razem ze zoptymalizowanym, skadrowanym obrazem aparat zapisuje też źródłowe zdjęcie. Pozwala to na łatwe porównanie obu wersji oraz na doskonalenie własnych umiejętności wykonywania zdjęć portretowych.

Kiedy użytkownik chce maksymalnie przybliżyć się do fotografowanego obiektu, może skorzystać z funkcji 2x Clear Image Zoom, która cyfrowo podwaja efektywny zoom obiektywu. W takim przypadku o zachowanie znakomitej szczegółowości obrazu zadba unikatowa technologia Sony By Pixel Super Resolution.

Komponowanie, nastawianie ostrości i sprawdzanie w czasie rzeczywistym efektów kompensacji ekspozycji będą prawdziwą przyjemnością: nowy wizjer elektroniczny Tru-Finder™ ma bowiem rozdzielczość aż 1440 tys. punktów i pokazuje 100% kadru, a swoją jakością może konkurować z wizjerami optycznymi.

Użytkownik może ponadto korzystać z szeregu ekranów informacyjnych, takich jak sztuczny horyzont czy siatka linii pomocniczych. Oprócz wizjera Tru-Finder™ do wyświetlania informacji można też użyć wyświetlacza Xtra Fine LCD o przekątnej 3 cali (7,5 cm) i regulowanym kącie nachylenia.

Procesor BIONZ zapewnia nie tylko bogate możliwości twórczego kształtowania obrazu, lecz również niezwykle szeroki zakres czułości ISO: od 100 do 16 000. Dla użytkownika oznacza to zawsze naturalny wygląd zdjęć i niski poziom szumów – nawet przy zamrażaniu akcji przez skrócenie czasu migawki i przy fotografowaniu z ręki w słabym świetle bez włączania lampy błyskowej.

Funkcja efektów w obrazie, która zdążyła już zyskać sobie popularność wśród kreatywnych fotografów, pozwala obecnie na wybór 11 rodzajów i 15 odmian efektów – i na uzyskanie szerokiego wachlarza artystycznych rezultatów bez włączania komputera. Wynik użycia poszczególnych efektów można podejrzeć na żywo na ekranie LCD i w wizjerze Tru-Finder™, zarówno przy nagrywaniu filmów Full HD, jak i wykonywaniu zdjęć.

Aparat α57 można wzbogacić szeregiem idealnie dopasowanych akcesoriów. Nagrywanie filmów we wnętrzach i w słabym świetle ułatwi zasilana z baterii diodowa lampa wideo HVL-LE1. Aktywnie fotografującym można polecić zestaw akcesoriów ACC-FM1A. W jego skład wchodzi zapasowy akumulator NP-FM500H oraz miniaturowa, uniwersalna torba podróżna LCS-AMB, która chroni aparat, umożliwiając przy tym szybki dostęp do niego.

Nowy aparat Sony z półprzezroczystym lustrem SLT-A57 będzie dostępny w Polsce od kwietnia 2012 r.

Źródło: Sony

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)