Sony Xperia 1 III i Xperia 5 III: Pierwsze na świecie smartfony ze zmiennoogniskowym teleobiektywem i Dual Pixel

Sony Xperia 1 III i Xperia 5 III: Pierwsze na świecie smartfony ze zmiennoogniskowym teleobiektywem i Dual Pixel
Marcin Watemborski

14.04.2021 09:14, aktual.: 06.03.2024 22:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Sony właśnie zaprezentowała 2 modele smartfonów fotograficznych z bardzo interesującymi funkcjami. Pierwsza to telezoom podłączony do matrycy Dual Pixel, a druga to genialny wyświetlacz. Te smartfony mogą być gratką dla miłośników fotografii mobilnej.

Widać, że Sony stawia nie tylko na rozwój swojej serii bezlusterkowców przez prezentację modelu Sony A1, ale również na poszerzenie gamy smartfonów skoncentrowanych wokół fotografii obliczeniowej. Dwa z trzech nowych modeli urządzeń mobilnych (trzeci to Xperia 10 III, niżej w hierarchii) mają naprawdę świetne opcje!

Zarówno Xperia 1 III jak Xperia 5 III są klasyfikowane przez Sony jako flagowe smartfony. Zostały one wyposażone w funkcje pozwalające rozwijać miłość do fotografii.

Sony Xperia 1 III (po lewej) oraz Sony Xperia 5 III (po prawej).
Sony Xperia 1 III (po lewej) oraz Sony Xperia 5 III (po prawej).

W obu znajdziemy następujące cech:

  • Zmiennoogniskowy teleobiektyw podłączony do matrycy Dual Pixel
  • System Real-time Eye AF do ustawiania ostrości w czasie rzeczywistym na oczy ludzi oraz zwierząt
  • Udoskonalone śledzenie w czasie rzeczywistym (Xperia 1 III)
  • Tryb seryjny 20 kl./s z redukcją szumów w słabym świetle
  • Technologia zwiększania rozdzielczości zoomu dzięki sztucznej inteligencji
  • Zmodernizowana funkcja Photography Pro z Trybem podstawowym
  • Wyświetlacz 4K HDR z odświeżaniem 120 Hz
Obraz

Oba smartfony bazują na rozwiązaniach opracowanych przez Sony na potrzeby serii bezlusterkowców Sony Alpha. To nie tylko szybki i dokładny autofokus, ale i doskonała jakość obrazu. Wspomniany teleobiektyw pokrywa ekwiwalent ogniskowych dla pełnej klatki 70-105 mm. Autofokus tutaj oparty jest na systemie Dual PDAF. Oprócz tego dostępne są ogniskowe 16 i 24 mm (ekwiwalenty dla FF), by fotograf mógł ująć każdy interesujący go temat. Wszystkie aparaty mają optykę marki Zeiss.

Tryb Photography Pro to nic innego, jak możliwość manualnych korekcji ekspozycji ze zmianą czasu naświetlania, przysłony oraz wartości ISO. W trybie podstawowym można używać dodatkowo prostych funkcji, jak dotykowe wyzwalanie migawki, układ pionowy, artystyczny efekt bokeh, panoramy i inne.

Obraz

Tryb Cinematography Pro ("powered by CienAlta") pozwala na rejestrowanie nagrań w formacie 4K HDR 120 kl./s do odtwarzania w zwolnionym tempie (nawet do 5x). Znajdziemy tam również 8 wstępnie zaprogramowanych ustawień wyglądu (Look) do zarządzania kolorem i nadawania filmom estetyki. Podczas nagrywania dźwięku aktywowana jest technologia inteligentnej filtracji wiatru.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także