Sony ZV‑E10 to wszystko, czego potrzebuje współczesny wloger

Sony ZV-E10 to wszystko, czego potrzebuje współczesny wloger
Marcin Watemborski

27.07.2021 14:00, aktual.: 06.03.2024 22:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Sony zaprezentowała nowy korpus bezlusterkowy z matrycą APS-C. W środku znajdziemy najnowszą technologię, zaawansowany przetwornik i wiele funkcji filmowych, które przypadną do gustu współczesnym wlogerom. Sony ZV-E10 o urządzenie kompletne.

Aparat Sony ZV-E10 to bezlusterkowiec z wymienną optyką kierowany do wlogerów. Swoja nazwę częściowo zawdzięcza udanemu aparatowi kompaktowemu również przeznaczonemu do kręcenia wideoblogów – Sony ZV-1. Litera E w nazwie jawnie tłumaczy zastosowanie bagnetu Sony E.

Sercem korpusu jest matryca APS-C Exmor CMOS o rozdzielczości 24,2 Mpix, obsługiwana przez procesor przetwarzania obrazu BIONZ X. Te podzespoły w połączeniu z wysokiej jakości obiektywami Sony zapewnią wysoką jakość zdjęć, filmów oraz plastyczne bardziej plastyczne rozmycie tła niźli w przypadku aparatów kompaktowych. Całość znalazła się w małej obudowie ważącej zaledwie 343 gramy.

Obraz

Jak na aparat przeznaczony do kręcenia wlogów przystało, Sony ZV-E10 jest wyposażony w otwierany na bok i obracany ekran LCD, dzięki któremu można odpowiednio skadrować obraz w pozycji selfie. Takie rozwiązanie pozwala również na zamontowanie zewnętrznego mikrofonu na górze urządzenia nie zakrywając podglądu.

Sony ZV-E10 przypadnie do gustu nie tylko zaawansowanym wlogerom, ale również początkującym twórcom. Jest on wyposażony w wiele przydatnych funkcji, ułatwiających pracę. Świetnym przykładem jest przycisk rozmycia tła, przełączający między ostrością, a miękkim rozmyciem (bokeh) oraz tryb prezentacji produktu, który pozwala szybko przenieść ostrość z twarzy wlogera na pokazywany przedmiot. Podobne rozwiązanie znamy już z kompaktowego ZV-1.

Obraz

W niewielkim korpusie bezlusterkowca Sony ZV-E10 znalazły się zaawansowane funkcje filmowe. Pozwalają one na nagrywanie obrazu w rozdzielczości 4K, jak również zwolnionego tempa w jakości Full HD. Nieporuszony obraz zapewni system elektronicznej stabilizacji Active Mode, dzięki czemu nagrania z ręki i podczas chodzenia będą miały zniwelowane drgania. Sony nie zapomniało o dźwięku – aparat jest wyposażony w wysokiej jakości wbudowany 3-kapsułowy mikrofon kierunkowy, a do zestawu dołączany jest tzw. dead cat, czyli osłona przeciwwiatrowa.

System automatycznego ustawiania ostrości jest połączeniem technologii Fast Hybrid AF, Real-time Eye AF oraz śledzenia w czasie rzeczywistym zarówno twarzy jak i określonych obiektów. Przechodzenie autofokusa z jednego punktu na drugi można regulować, by osiągnąć pożądany poziom płynności. Funkcja ustawienia ostrości za pomocą dotyku ekranu zdecydowanie ułatwi nagrywanie filmów i fotografowanie.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]

Podczas wlogowania przeważnie najważniejsza jest twarz osoby mówiącej do aparatu, co zostało podkreślone w korpusie Sony ZV-E10 przez zastosowanie filmowego algorytmu automatycznej ekspozycji. Jasność zostanie dostosowana do wykrytej w kadrze twarzy podczas kręcenia filmu w trybie autoportretu – podobnie jak w Sony ZV-1.

Tym, co nas urzekło w modelu Sony ZV-E10 jest ergonomia kierowana do wlogerów. Nie chodzi jedynie o przycisk na obudowie służący do szybkiego rozpoczęcia nagrywania, ale również dźwignia zoomu. W ten sposób można dokonać płynnej zmiany ogniskowej kompatybilnego obiektywu, co działa zaskakująco dobrze i przypomina efekt transfokacji uzyskiwany w profesjonalnych urządzeniach.

Obraz

W przypadku korzystania z obiektywów stałoogniskowych znajdzie zastosowanie funkcja Clear Image Zoom. Zapewni ona powiększenie obrazu bez utraty pełnej rozdzielczości obrazu filmowego 4K. 8 ustawień zooma pozwoli na dostosowanie płynności transfokacji.

Jak przystało na współczesne urządzenia dla wlogerów, Sony ZV-E10 został wyposażony w opcje strumieniowania oraz łączności. Po podłączeniu go do komputera lub smartfona, zamieni się w kamerkę internetową dającą obraz wysokiej jakości. Jeśli będziecie potrzebowali dodatkowego zasilania, Sony ZV-E10 może pracować będąc jednocześni podłączony do prądu za pośrednictwem kabla USB-C.

Obraz

Wymienny akumulator pozwoli na wykonanie do 440 zdjęć lub nagranie do 125 minut filmu.

Aparat Sony ZV-E10 będzie dostępy u autoryzowanych dealerów Sony od drugiej połowy sierpnia 2021 roku w cenie ok. 3500 złotych za sam korpus i ok. 4000 złotych za zestaw z obiektywem Sony E PZ 16-50 mm f/3.5-5.6 OSS.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)