Starsi ludzie z zespołem Downa. Projekt fotograficzny wzrusza do łez

Starsi ludzie z zespołem Downa. Projekt fotograficzny wzrusza do łez

Projekt "Here I Am" pokazuje w większości starszych ludzi z zespołem Downa.
Projekt "Here I Am" pokazuje w większości starszych ludzi z zespołem Downa.
Źródło zdjęć: © Instagram | Hilary Gaud
Marcin Watemborski
13.07.2023 13:09

Kanadyjska fotografka Hilary Gauld zrealizowała przepiękny cykl portretów osób z zespołem Downa. Na zdjęciach nie uświadczymy dzieci czy nastolatków. To dorośli ludzie, a co więcej – często starsi. Wśród nich jest m.in. Joan, która ma 84 lata czy 59-letni Craig, który usłyszał od lekarzy, że nie dożyje 30 lat.

Bardzo często, gdy mówimy o ludziach z zespołem Downa, myślimy, że umrą młodo. Właśnie to słyszy mnóstwo pacjentów, gdzie współczesnie przeciętna długość ich życia wynosi 60 lat i stale się podnosi. Jeszcze 40 lat temu była o połowę niższa. Dla porównania długość życia mężczyzn na całym świecie to średnio niecałe 69 lat.

Po to, by zrealizować projekt "Here I Am" (tłum. "Jestem tutaj"), Hilary Gauld skontaktowała się z organizacją Canadian Down Syndrome Society. Eksperci wyjaśnili jej, że zwiększona długość życia osób z zespołem Downa została osiągnięta dzięki zaawansowanym rozwiązaniom medycznym – zarówno diagnostycznym, jak i farmakologicznym. Pracownicy zwrócili uwagę również na to, że błędne spojrzenie na osoby z zespołem Downa pod kątem długości życia jest związane z tym, że bardzo rzadko pojawiają się przekazy medialne na ten temat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Celem projektu było zaznaczenie obecności osób z zespołem Downa w przestrzeni publicznej oraz podkreślenie, że mogą żyć długo i szczęśliwie, na co dowodami są bohaterowie projektu Hilary Gauld. Najmłodszy uczestnik projektu ma 28 lat, zaś najstarsza jest Joan, która ma aż 84 lata. Rodziny bohaterów wyznają, że lekarze często mówili, że ich bliscy nie będą chodzić czy mówić.

To nie jest pierwsze podejście portrecistki do osób z zespołem Downa. Gauld współpracuje z tą społecznością prawie 10 lat. W Kitchener (Ontario, Kanada) znają ją wszyscy, którzy interesują się tematem zespołu Downa. Jej praca jest niezwykle ważna, ponieważ pomaga zrozumieć pełnosprawnym ludziom, że dziecko z zespołem Downa to nie koniec świata. Oprócz czego Hilary co roku wydaje charytatywny kalendarz.

Projekt "Here I Am" został zrealizowany pełnoklatkowką lustrzanką cyfrową Nikon D6 z obiektywem 50 mm f/1.4. Hilary robiła zdjęcia swoim bohaterom zarówno w studio, jak też w ich domach.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)