Świąteczny mural Banksy'ego porusza temat bezdomności

Świąteczny mural Banksy'ego porusza temat bezdomności

Świąteczny mural Banksy'ego porusza temat bezdomności
Źródło zdjęć: © © Carter News / FORUM
Marcin Watemborski
11.12.2019 09:45, aktualizacja: 11.12.2019 10:45

Banksy to chyba obecnie najbardziej popularny brytyjski artysta uliczny. Jego prace komentują bieżące wydarzenia polityczne oraz zwracają uwagę na ważne problemy społeczne. Tym razem graficiarz podjął się tematu bezdomności.

Nikt nie wie, kim jest Banksy, jak się nazywa ani jak wygląda. Wielokrotnie chodziły plotki i domniemania na temat tożsamości artysty, ale okazywały się błędne. Istniała nawet teoria, że jest kilku Banksych lub artyści zmieniają się co jakiś czas i pokazują swoją sztukę. Jakiś czas temu jeden z fotografów sprzedał nawet portret Banksy'ego, chociaż pokazuje on tylko zakapturzoną postać od tyłu.

Co do samego artysty ulicznego – działa on od długiego czasu na terenie Wielkiej Brytanii. Słynie głównie z graffiti, które poruszają ważne problemy lub komentują rzeczywistość. Artysta wplata w swoją sztukę naturalnie zastane elementy, sprawiając, że wszystko ożywa w formie sztuki performatywnej. Tym razem dotknął tematu bezdomności i biedy, która jest istotna zwłaszcza zimą. Powiedzmy szczerze – co roku jest wiele przypadków, gdy bezdomni zamarzają i nie można tego tak zostawić.

Najnowszy mural powstał w Birmingham. Przedstawia on zaprzęg magicznych reniferów doczepionych do ławki, tworząc wraz z nią kompozycję na kształt sani świętego Mikołaja. Na nagraniu na Instagramie Banksy'ego, artysta napisał:* ”Boże błogosław Birmingham. W ciągu 20 minut, gdy nagrywaliśmy Ryana, przechodnie dali mu gorący napój, dwa batoniki i zapalniczkę – kompletnie bez pytania o cokolwiek”*.

Ten przykład pokazuje, że warto czynić dobro, nawet jeśli inni uważają je za akt wandalizmu. Banksy był ścigany przez policję, ale nie przyniosło to większego skutku. Artysta pozostaje anonimowy i nieuchwytny.

Więcej prac Banksy'ego znajdziecie na jego Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)