Lightroom 6.13 już do pobrania. Czy to ostatnia aktualizacji pudełkowej wersji?

Lightroom 6.13 już do pobrania. Czy to ostatnia aktualizacji pudełkowej wersji?
Marcin Watemborski

27.10.2017 14:09, aktual.: 26.07.2022 18:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zaprezentowany Lightroom 6.13 wspiera kilka nowych aparatów, w tym Nikona D850 oraz masę nowych obiektywów.

O zaprzestaniu wspierania pudełkowej wersji Lightrooma dowiedzieliśmy się przy okazji premiery nowych wersji programu: Lightroom CC i Lightroom CC Classic. Firma Adobe poinformowała wtedy, że program ten doczeka się jeszcze jednej, ważnej aktualizacji w tym roku. Dzisiaj została zaprezentowana wersja Lightroom 6.13, która wspiera następujące aparaty:

Adobe Lightroom CC i Classic CC
Adobe Lightroom CC i Classic CC© © Jakub Kaźmierczyk

Czy to oznacza definitywny koniec nowości w pudełkowej wersji Lightrooma? Nie. Na swojej stornie Adobe jasno daje do zrozumienia, że ostatnia aktualizacja będzie pod koniec roku. Jest to zatem ostatni moment na zakup płyty i nieograniczonej licencji bez konieczności opłacania abonamentu.

Adobe wspomina również, że jeżeli będziecie chcieli w przyszłości korzystać z pudełkowego Lightrooma 6, będziecie zmuszeni do korzystania z konwertera plików DNG, który zamieni RAW-y z waszego aparatu na uniwersalny format. Dopiero wtedy będziecie mogli zaimportować pliki do edytora i swobodnie na nich pracować. Czasem jest to zbawienne rozwiązanie, ponieważ natywne pliki z niektórych aparatów nie są odczytywane przez program należycie szybko (np. Fujifilm), a zamiana na standard DNG pozwoli na usprawnienie obróbki.

Fujifilm X-T2
Fujifilm X-T2© © Marcin Watemborski

Firma Adobe bardzo mocno inwestuje w swoją chmurę – Adobe Creative Cloud. To rozwiązanie jest wygodne dla wielu fotografów, grafików i filmowców, którzy często potrzebują oprogramowania tylko sezonowo. Jednak dla innych – wcale nie jest ono takie dobre, ponieważ roczny koszt często przekracza cenę wersji pudełkowej. Tak właśnie jest w przypadku programu Adobe Lightroom.

Sam jestem jednym z tych użytkowników, którzy zdecydowali się na zakup pudełkowej wersji programu. Zrobiłem to z jednego bardzo ważnego powodu – obecna wersja programu obsługuje pliki z mojego aparatu Fujifilm X-T2, a nie zamierzam go zmieniać przez najbliższe kilka lat. Więc po co mam płacić przez te lata za abonament programu, którego potencjału nie wykorzystam?

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)