Lightroom 6.13 już do pobrania. Czy to ostatnia aktualizacji pudełkowej wersji?

Lightroom 6.13 już do pobrania. Czy to ostatnia aktualizacji pudełkowej wersji?

Lightroom 6.13 już do pobrania. Czy to ostatnia aktualizacji pudełkowej wersji?
Marcin Watemborski
27.10.2017 14:09, aktualizacja: 26.07.2022 18:17

Zaprezentowany Lightroom 6.13 wspiera kilka nowych aparatów, w tym Nikona D850 oraz masę nowych obiektywów.

O zaprzestaniu wspierania pudełkowej wersji Lightrooma dowiedzieliśmy się przy okazji premiery nowych wersji programu: Lightroom CC i Lightroom CC Classic. Firma Adobe poinformowała wtedy, że program ten doczeka się jeszcze jednej, ważnej aktualizacji w tym roku. Dzisiaj została zaprezentowana wersja Lightroom 6.13, która wspiera następujące aparaty:

Adobe Lightroom CC i Classic CC
Adobe Lightroom CC i Classic CC© © Jakub Kaźmierczyk

Czy to oznacza definitywny koniec nowości w pudełkowej wersji Lightrooma? Nie. Na swojej stornie Adobe jasno daje do zrozumienia, że ostatnia aktualizacja będzie pod koniec roku. Jest to zatem ostatni moment na zakup płyty i nieograniczonej licencji bez konieczności opłacania abonamentu.

Adobe wspomina również, że jeżeli będziecie chcieli w przyszłości korzystać z pudełkowego Lightrooma 6, będziecie zmuszeni do korzystania z konwertera plików DNG, który zamieni RAW-y z waszego aparatu na uniwersalny format. Dopiero wtedy będziecie mogli zaimportować pliki do edytora i swobodnie na nich pracować. Czasem jest to zbawienne rozwiązanie, ponieważ natywne pliki z niektórych aparatów nie są odczytywane przez program należycie szybko (np. Fujifilm), a zamiana na standard DNG pozwoli na usprawnienie obróbki.

Fujifilm X-T2
Fujifilm X-T2© © Marcin Watemborski

Firma Adobe bardzo mocno inwestuje w swoją chmurę – Adobe Creative Cloud. To rozwiązanie jest wygodne dla wielu fotografów, grafików i filmowców, którzy często potrzebują oprogramowania tylko sezonowo. Jednak dla innych – wcale nie jest ono takie dobre, ponieważ roczny koszt często przekracza cenę wersji pudełkowej. Tak właśnie jest w przypadku programu Adobe Lightroom.

Sam jestem jednym z tych użytkowników, którzy zdecydowali się na zakup pudełkowej wersji programu. Zrobiłem to z jednego bardzo ważnego powodu – obecna wersja programu obsługuje pliki z mojego aparatu Fujifilm X-T2, a nie zamierzam go zmieniać przez najbliższe kilka lat. Więc po co mam płacić przez te lata za abonament programu, którego potencjału nie wykorzystam?

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)