Sztuczna inteligencja przywraca stare zdjęcia do życia. Wystarczy jedno kliknięcie
Rozwój technologii, która wyręcza fotografów i retuszerów gna naprzód. Niedawno pojawiła się ważna aktualizacja programów spod szyldu Adobe. Wśród usprawnień i nowości zobaczyliśmy m.in. nowe filtry neuronowe. Jednemu z nich warto poświęcić chwilę.
Filtry neuronowe w Photoshopie to nic innego, jak algorytmy sztucznej inteligencji zamienione na zautomatyzowane narzędzia służące do retuszu czy innej formy edycji zdjęć i grafik. Jeden z nich odpowiada za odnawianie starych zdjęć.
Za pośrednictwem Adobe Photoshop można wykonać kompleksową renowację starych zdjęć. W dużej mierze ten proces da się zautomatyzować. Filtry neuronowe są coraz lepsze i dzięki karmieniu algorytmów kolejnymi danymi, stają się jeszcze bardziej przydatne, co widać na poniższym filmiku.
New Photo Restoration Neural Filter in Photoshop
Nagranie pokazuje, jak usuwane są artefakty ze zdjęcia takie jak pęknięcia, porwania lub wykruszone fragmenty odbitki. Oprócz takich zabiegów sztuczna inteligencja jest w stanie pokolorować zdjęcie. Oczywiście całość nie działa jeszcze idealnie, ale dla wielu może dawać efekty w pełni satysfakcjonujące.
Zawodowi retuszerzy na pewno stwierdzą, że renowację zdjęcia można zrobić lepiej i mają w pełni rację. Jednak jeśli za pomocą automatycznych narzędzi można tak mocno zmienić obraz wejściowy i zacząć obróbkę od takiego etapu, to dlaczego z tego nie skorzystać?
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii