Tamron prezentuje ulepszony profesjonalny teleobiektyw SP 150‑600 mm f/5‑6.3 Di VC USD G2 i dwa nowe telekonwertery

Tamron SP 150-600 mm F / 5-6.3 Di VC USD G2 (model A022) to druga generacja tego teleobiektywu zmiennoogniskowego (model A011), który zaprezentowany został w grudniu 2013 roku. W zaprezentowanej dzisiaj wersji odświeżono konstrukcję optyczną, aby poprawić jakość obrazu, a także ulepszono wiele funkcji – szybkość i dokładność AF oraz stabilizację obrazu. Wprowadzono również dodatkowe funkcje: mechanizm FLEX ZOOM LOCK, dodatkowe powłoki fluorowe, a także kompatybilność z najnowszymi telekonwerterami marki Tamron.

Tamron prezentuje ulepszony profesjonalny teleobiektyw SP 150-600 mm f/5-6.3 Di VC USD G2 i dwa nowe telekonwertery
Krzysztof Basel

Odświeżona konstrukcja ma zapewnić lepszą jakość zdjęć i możliwość zdjęć makro

Ulepszona konstrukcja optyczna składa się z 21 elementów ułożonych w 13 grupach. Obiektyw jest wyposażony w trzy soczewki o niskiej dyspersji, aby całkowicie wyeliminować osiowe jak i poprzeczne aberracje chromatyczne. Zastosowano tu powłoki eBAND, które mają eliminować efekt zjawy i flary. Jak tłumaczy producent, w porównaniu do zwykłych powłok antyodblaskowych, eBAND ma zapewniać lepsze przepuszczanie światła. W połączeniu z powłokami BBAR, nowy teleobiektyw ma redukować do minimum refleksy oraz efekt zjawy.

Obraz

Tamron SP 150-600mm F / 5-6.3 Di VC USD G2 ma mniejszą odległość ostrzenia od poprzednika – 2,2 m w porównaniu do 2,7 m w modelu A011. Ma to zachęcić fotografów do wykorzystywania nowego teleobiektywu do fotografii makro.

Szybszy AF, wydajna stabilizacja z różnymi trybami

To nie koniec nowości. Producent podaje, że udało się także zwiększyć prędkość AF, a nowy teleobiektyw lepiej radzi sobie przy ustawianiu ostrości podczas robienia zdjęć poruszających się obiektów. Model A022 jest wyposażony w silnik USD, który ma zapewniać kontrolę i elastyczność AF. Co więcej, podczas fotografowania z AF, ręczna regulacja ostrości pozwala na natychmiastowe dokonywanie drobnych korekt.

Obraz

Teleobiektyw Tamron SP 150-600 mm F / 5-6.3 Di VC USD G2 oferuje system stabilizacji optycznej VC, której wydajność ma wynosić 4,5 EV. System ma trzy tryby pracy zoptymalizowane pod kątem różnych sytuacji fotografowania.

Obraz

VC Tryb 1 to tryb standardowy, który ma zachowywać balans między stabilnością obrazu w wizjerze i efektem stabilizacji na zdjęciu. VC Tryb 2 używany jest wyłącznie do panoramowania, a VC Tryb 3 nadaje priorytet na stabilizację obrazów oraz rezygnuje ze stabilizacji obrazu w wizjerze. Z opcjonalnym akcesorium Tamron TAP-in Console można dostosować VC do własnych potrzeb w trybie 1.

Obraz

Nowością jest również mechanizm FLEX ZOOM LOCK, który umożliwia zablokowanie pierścienia zoom w dowolnym miejscu. Fotografowie będą mogli robić zdjęcia pod dowolnym kątem bez dodatkowej pracy zooma. Dodatkowo, przełącznik blokady zoom zapobiega niepożądanemu przedłużenia tubusu podczas transportu.

Obraz

Uszczelniona konstrukcja i soczewka odporna na zabrudzenia

Już na pierwszy rzut oka widać, że teleobiektyw Tamron SP 150-600mm F / 5-6.3 Di VC USD G2 ma nowy wygląd zewnętrzny. Producent podaje też, że części mechaniczne zostały poprawione. Cały tubus obiektywu został uszczelniony przed wilgocią, a powierzchnia czołowa elementu soczewki pokryta jest ochronną fluorową warstwą, odporną na wodę lub olej, dzięki czemu powinna być mniej podatna na działanie brudu kurzu i odciski palców.

Obraz

Nowy teleobiektyw waży 2,010g (Canon) lub 1,990g (Nikon), a jego długość to 260.2 mm (Canon) lub 257.7 mm (Nikon). Średnica filtra wynosi 95 mm. Przysłona jest złożona z 9 listków przysłony. SP 150-600 mm F / 5-6.3 Di VC USD G2 będzie dostępny z mocowaniami: Canon, Nikon, Sony.

Obraz

Producent zadbał także, aby membrana elektromagnetyczna, która standardowo występuje w obiektywach dla lustrzanek Canon, była obecna w obiektywie z mocowaniem Nikon. Dzięki temu można bardziej precyzyjnie sterować przysłoną, ponieważ listki napędzane są silnikiem poprzez impulsowe sygnały elektroniczne. Teleobiektyw jest też kompatybilny z dodatkowym akcesorium TAP-in Console, które umożliwia aktualizację firmware obiektywu oraz dostosowanie funkcji min. korekt do AF oraz stabilizacji obrazu VC.

Dwa nowe telekonwertery: x1,4 i x2

Wraz z premierą teleobiektywu SP 150-600 F/5-6.3 Di VC USD G2 (Model A022), producent zaprezentował dwa nowe, dedykowane telekonwertery, które mają ułatwić pracę oraz poszerzyć możliwości nowego szkła. Konwerter 1.4x (Model TC-X14) zwiększa ogniskową 1,4 razy, a konwerter 2.0x (Model TC-X20) dwa razy powiększa ogniskową obiektywu.

Obraz

Nowe telekonwertery zwiększają maksymalną ogniskową, ale nie zmieniają minimalnej odległości ostrzenia. Producent podaje, że zarówno autofocus , jak i stabilizacja obrazu VC obiektywu pracują normalnie przy wykorzystywaniu telekonwerterów. Obydwa nowe telekonwertery mają dodatkowe uszczelnienia. Tubus telekonwerterów wykonany jest z aluminium, z wyjątkiem niektórych części wykończenia zewnętrznego.

Obraz

Model TC-X14 składa się z 6 elementów w 3 grupach i waży 205 g (wersja Canon) lub 180 g (Nikon). Z kolei TC-X20 ma 9 elementów ułożonych w 5 grupach. Jego waga to 360 g (Canon) lub 305 g (Nikon). Został on także wyposażony w dodatkową soczewkę LD, która zapobiega aberracjom, a powłoka BBAR minimalizuje efekt zjawy i flary.

Póki co nie znamy daty wprowadzenie do sprzedaży oraz cen - zarówno teleobiektywu, jak i telekonwerterów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)