Te aparaty nie istnieją. Zaprojektowała je sztuczna inteligencja i zrobiła to genialnie!
10.06.2022 09:03, aktual.: 26.07.2022 13:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zgadza się, aparaty, na które patrzycie nigdy nie powstały i zapewne nie powstaną. A szkoda. Niektóre z nich wyglądają kosmicznie – zwłaszcza te inspirowane uniwersum "Gwiezdnych Wojen". W rzeczywistości są to grafiki, które stworzył komputer w oparciu o generatywne sieci neuronowe.
W przeszłości pisaliśmy o generatywnych sieciach neuronowych (GAN) w kontekście produkowania portretów osób, które nigdy nie istniały. Tym razem jednak na warsztat weźmiemy aparaty fotograficzne. Z pomocą przychodzi przyjaciel naszej redakcji – bloger Mathieu Stern.
Mathieu miał możliwość przetestowania algorytmów sztucznej inteligencji GAN o nazwie DALL-E 2. Działa ona w pozornie prosty sposób. Po to, by wygenerować obraz, trzeba opisać to, co chodzi nam po głowie. Jako, że Stern jest miłośnikiem fotografii i przedziwnego sprzętu, postanowił opisać maszynie wymarzone aparaty fotograficzne.
Creating INSANE Cameras with Artificial intelligence (Dalle.2 demo)
DALL-E 2 opiera się nie tylko na swoich wewnętrznych "wyobrażeniach", ale również przerabia obrazy, które zostały wgrane do bazy danych. Dzięki temu efektem działania algorytmu są fotorealistyczne grafiki, które prezentują coś, co mogłoby naprawdę istnieć. W powyższym filmiku możecie posłuchać dokładnie, jak przebiega cały proces. My skupimy się na zaprezentowaniu zniewalających efektów.
Aparaty inspirowane "Gwiezdnymi Wojnami"
Aparaty inspirowane "Władcą pierścieni"
Aparaty inspirowane serialem "Simpsonowie"
Aparaty inspirowane "Shrekiem"
Aparaty inspirowane serią "Powrót do przyszłości"
Aparaty inspirowane komiksowymi superbohaterami
Aparaty inspirowane kulturą Azteków
Aparaty inspirowane kultura starożytnych Egipcjan
Aparaty inspirowane Polaroidami oraz drewnem
Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, do czego jest zdolna SI DALL-E 2. Niektóre aparaty wyglądają bardzo dziwnie i oryginalnie, chociaż praktycznie każdy z nich mógłby pojawić się na rynku. Te, które bazują na kolorach i specyficznych elementach są po prostu zjawiskowe. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wytwory "wyobraźni" sztucznej inteligencji.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii