Nowa generacja fake newsów. Ci "ludzie" będą nas oszukiwać

Fake newsy i dezinformacja szerzą się jak nigdy wcześniej. Na portalach społecznościowych, a nawet w niektórych mediach pojawiają się nieprawdziwe informacje oraz sfałszowane nagrania. Część z nich jest pełna wizerunków "ludzi", który nigdy nie istnieli. Pojawiło się właśnie nowe narzędzie do generowania takich "osób".

Nowa generacja fake newsów. Ci "ludzie" będą nas oszukiwać
Marcin Watemborski

XXI wiek to czas fake newsów

Niedawno redaktor prowadzący portal dobreprogramy.pl Oskar Ziomek napisał artykuł dotyczący wygenerowanych przez program komputerowy "ludzi". Chodziło o Władimira Bondarenkę oraz Irynę Kerimową. Pod tymi nazwiskami funkcjonowały postaci, które szerzyły rosyjską propagandę, a na ich zdjęciach profilowych były postaci wygenerowane przez generatywną sieć neuronową GAN. Oboje mieli konta w mediach społecznościowych, które zostały usunięte z Twittera oraz Facebooka.

W przeszłości pokazywaliśmy wam, jak dobrze działają obecne sieci neuronowe i jak stworzone przez nie „osoby” doskonale wyglądają. W coraz większej liczbie przypadków trudno poznać się na tym, czy mamy do czynienia z prawdziwym człowiekiem, czy z wytworem komputera.

Sztuczne wizerunki ludzi są coraz lepsze

O ile w przeszłości pojawiało się całkiem sporo artefaktów dotyczących wyglądu, o tyle w nowej generacji GAN tak często one nie występują lub trudno je zauważyć. Chodzi o narzędzie StyleNeRF opracowane przez naukowców z Instytutu Informatyki im. Maxa Plancka oraz badaczy z Uniwersytetu w Hongkongu. Nowy typ generatywnej sieci neuronowej jest oparty o technologię 3D, która potrafi stworzyć dwuwymiarową fotorealistyczną grafikę, która do złudzenia przypomina prawdziwe zdjęcie.

StyleNeRF wygląda na niesamowicie potężne narzędzie. Przykłady jego wykorzystania przedstawione przez twórców nie pozostawiają złudzeń – coraz trudniej odróżnić wytwór komputera od prawdziwego świata. To z jednej strony zachwycające, z drugiej zaś przerażające.

Technologia GAN i animacji została wykorzystana m.in. przez Disneya w różnych produkcjach, by ożywić wizerunki zmarłych aktorów. To jest przykład bardzo dobrego i nieszkodliwego zastosowania algorytmów. Niestety wszystko ma swoje ciemne strony – dzięki udoskonalonym sieciom GAN, fake newsy staną się jeszcze lepsze. Rozpoznawanie tego, co sztuczne, a co prawdziwe, może być niemożliwe.

Cała naukowa dokumentacja projektu StyleNeRF dostępna jest na stronie internetowej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)