Te zdjęcia dzieli 136 lat, a żółw wciąż żyje. Ma 190 lat!

Te zdjęcia dzieli 136 lat, a żółw wciąż żyje. Ma 190 lat!

Te zdjęcia dzieli 136 lat, a żółw wciąż żyje. Ma 190 lat!
Marcin Watemborski
27.01.2022 09:38, aktualizacja: 26.07.2022 13:49

Jonathan to żółw, który w tym roku kończy 190 lat, co czyni go najstarszym żyjącym żółwiem na naszej planecie. Zwierzę żyje spokojnie na Wyspie Świętej Heleny i ma się całkiem dobrze. Swojego znanego zdjęcia Jonathan doczekał się w 1886 roku, a teraz sfotografowano go ponownie.

Oficjalnie najstarsze zwierzę świata

Jonathan jest nie tylko najdłużej żyjącym żółwiem na Ziemi, ale również najdłużej żyjącym zwierzęciem lądowym. O morskich nie można tego powiedzieć, gdyż tutaj rekord należy do specyficznego podgatunku rekinów, które podobno mogą żyć nawet 500 lat!

W tym roku Jonathan kończy 190 lat i oficjalnie trafia dzięki temu do Księgi rekordów Guinessa. Na Wyspie Świętej Heleny pojawił się w 1882 roku. Został tam przywieziony z Seszelów przez sir Williama Grey-Wilsona, który pięć lat później został gubernatorem wyspy. Kolonizator uwielbiał swoje nietypowe zwierzątko.

Jonathan (po lewej) w 1886 roku. Jego wygląd i zachowanie wskazywały na to, że jest już w pełni dojrzałym żółwiem.
Jonathan (po lewej) w 1886 roku. Jego wygląd i zachowanie wskazywały na to, że jest już w pełni dojrzałym żółwiem.

Miłośnicy żółwia uważają, że urodził się on prawdopodobnie w 1832 roku. Jego wiek jest określany na podstawie pełnej dojrzałości, którą te zwierzęta osiągają w wieku co najmniej 50 lat. Jonathan świętował swoją dorosłość w 1882 roku. Wiele źródeł wskazuje, że może być on jednak znacznie starszy.

Wspomniany żółw olbrzymi zaczyna mieć problemy zdrowotne, ponieważ przekroczył już średnią wieku dla swojego gatunku (150 lat). Zgodnie z tym, co mówią opiekunowie, Jonathan jest prawie ślepy i stracił węch. Porusza się po swoim otoczeniu na pamięć i doskonale wie, gdzie jest jego ulubiona sadzawka. Po to, by utrzymać żółwia w dobrej kondycji, weterynarz oraz opiekunowie dostarczają mu wszystkich niezbędnych witamin i dbają o jego dobre samopoczucie.

Jonathan Takes a Bath

Rekord mógł należeć do innego żółwia

Nasz bohater przebił poprzedni rekord długości życia, który należał do innego wielkiego żółwia – Tu’i Malila. Tamten osobnik miał co najmniej 188 lat, lecz trudno jest to dokładnie potwierdzić. Kapitan Cook dał go w prezencie tongijskiej rodzinie królewskiej ok. 1777 roku. Żółw zmarł w 1965 roku.

Mimo problemów zdrowotnych, Jonathan trzyma się całkiem nieźle.
Mimo problemów zdrowotnych, Jonathan trzyma się całkiem nieźle.© © Teeny Lucy / 2022 r.

Istnieje jeszcze jedno zwierzę – również żółw – które mogło przebić wiek Jonathana. Adwaita był samcem żółwia olbrzymiego, którego wiek szacowano na ponad 255 lat, lecz nie było żadnych źródeł, które mogłyby to potwierdzić, więc rekord nie został uznany. To ogromne stworzenie odeszło w marcu 2006 roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)