Te zdjęcia poszły za grube miliony. Oto 10 najdroższych fotografii świata
Piękny przesmyk światła w Kanionie Antylopy w stanie Arizona, pozowane zdjęcie wojenne czy zdjęcie zdjęcia 10-letniej Brooke Shields stojącej nago w wannie - to opisy tylko kilku z najdroższych fotografii na świecie. Ich ceny wahają się pomiędzy niecałymi 3, a 6,5 mln dolarów za odbitkę, a mimo to przeciętny człowiek nie zwróciłby zapewne na nie uwagi.
Fotografia to nie tylko wirtualne pliki. Największą wartość mają fizyczne, dobrze oprawione odbitki. Najlepiej w limitowanej wersji, na przykład 1 sztuki. Dodatkowo podpis autora, opis techniki wykonania i gotowe. Oczywiście znane nazwisko i dobre zdjęcie dodatkowo podniosą wartość. Ale czy zawsze? Ocenę pozostawiam Wam, a poniżej możecie przejrzeć spis 10 najdrożej sprzedanych zdjęć na świecie.
Cena: 2 965 000 USD
Untitled Film Stills jest serią 69 czarno-białych zdjęć, wykonanych w latach 1977-1980, w których artystka wciela się w fikcyjne role przypominające sceny z filmów. Do realizacji wykorzystała zabytkowe ubrania, peruki oraz dostosowała makijaż. To konkretne zdjęcie znajduje się w kolekcji muzeum Tate pod numerem P11518.
Cena: 3 077 000 USD
Ta praca znajduje się w zbiorach Muzeum MET, a powstała w roku 1989. Pochodzi ona z punktu kulminacyjnego w trwającej ówcześnie dekonstrukcji amerykańskiego archetypu pionierów, właściwego dla prezydenta Ronalda Reagana. Według opisu muzeum jest to „rozważanie nad ciągłym umiłowaniem udawania nad prawdziwym życiem”.
Cena: 3 298 755 USD
Jedna z dwóch odbitek tego zdjęcia znajduje się w muzeum Tate. Ta fotografia prezentuje rzut na najstarszą giełdę na świecie, założoną w 1848 roku. Brokerzy na niej są niesamowicie zapracowani i stoją w grupach przed monitorami bankowymi. Gursky naświetlił kilkukrotnie niektóre fragmenty obrazu, przez co fotografia zyskała dodatkowego abstrakcyjnego wyrazu.
Cena: 3 346 456 USD
Kolejna porządnie sprzedana fotografia Gursky’ego. Właściwie dwie. Ten dyptyk, jako odbitka, powstał w 2011 roku (zdjęcie w 1999). Przedstawia on wnętrze supermarketu z licznymi alejkami, których produkty tworzą niesamowicie uporządkowaną kompozycję kolorystyczną i geometryczną.
Dyptyk ma wymiary 207,01 x 336,55 centymetra.
Cena: 3 666 500 USD
Kolejne bardzo kontrowersyjne zdjęcie. Jest to pozowana fotografia wojenna, co nie przeszkadzało nabywcy zapłacić za nie ponad 3,5 mln dolarów. Powstało ono w zaciszu studia Jeffa Walla w 1992 roku. Ukazuje ono teren walk pomiędzy ZSRR, a Afganistanem w 1986 roku. Fotograf ubrał modeli w odpowiednie mundury, a „trupy” rozmawiają ze sobą, jakby nie miały świadomości, że są martwe. Interesujące…
Cena: 3 765 276 USD
To dzieło jest zbiorem 37 fotografii układających się w literę „H”. Wszystkie zdjęcia są ponumerowane na odwrocie. Odbitki zostały wykonane techniką żelatynowo-srebrową.
Cena: 3 890 500 USD
Zdjęcie powstało w 1981 roku i jest częścią serii artystki o nazwie „Untitled Film Stills”. Przedstawia ono samą autorkę wcielającą się w stereotypowe role. Fotografia została zlicytowana w maju 2011 roku, a nazwisko nabywcy jest nieznane. Obecnie znajduje się w zbiorach Museum of Modern Art pod numerem 90.1982.x1-x3.
Cena: 3 973 000 USD
Cena: 4 338 500 USD
Rhein II to zdjęcie, które na pewno kiedyś widzieliście. Fotografia jest drugim zdjęciem z sześciu ukazujących rzekę Ren. Gursky wykonał je w 1999 roku. Co jest niezwykłego w tym spokojnym, minimalistycznym krajobrazie? Mianowicie to, że autor bardzo starannie dokonał postprodukcji, usuwając wszystkie elementy, które mogłyby rozpraszać odbiorcę.
Ciekawostka: kolekcjonerska odbitka tego dzieła, która poszła za grubą kasę ma wymiary 190 x 360 centymetrów bez ramy, a z ramą 210 x 380 centymetrów.
Cena: 6.5 mln USD
Zdjęcie zostało sprzedane w 2014 roku anonimowemu kolekcjonerowi z Las Vegas. Ta fotografia przedstawia piękny przesmyk światła w Kanionie Antylopy w stanie Arizona, USA. Ta ukształtowana naturalnie jaskinia szczelinowa to coś pięknego. Dodatkowo odbitka jest bogata w szczegóły – od głębokiej czerni po śnieżną biel przepaleń. Przyznacie – zdjęcie dobrze prezentowałoby się na ścianie w salonie.
Ciekawostka: transakcja nigdy nie została udowodniona, aczkolwiek prawnik kupca utrzymuje, że doszła do skutku. Oczywiście tożsamość szczęśliwego posiadacza nie została ujawniona.