Te zdjęcia to koszmar. Retusz zdecydowanie nie jest ich mocną stroną

Te zdjęcia to koszmar. Retusz zdecydowanie nie jest ich mocną stroną
13.10.2021 11:20
Zdjęcie po i przed retuszem
Zdjęcie po i przed retuszem
Źródło zdjęć: © Bored Panda

Niech rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie poprawił nic w swoich zdjęciach. O ile retusz kosmetyczny potrafi niejednokrotnie poprawić zdjęcie i wyciągnąć z niego głębię przekazu, tak poniższe przykłady zdecydowanie nie mają z nim nic wspólnego.

Influencerzy często sięgają po Adobe Photoshop by poprawić swój wizerunek na zdjęciach portretowych. Pozornie nie ma w tym nic złego. Przesada jednak, z jaką dążą do uzyskania idealnego ciała, które będą mogli zaprezentować w social mediach, nierzadko prowadzi do dosyć groteskowych efektów.

Za dużo, zbyt przesadnie

Jak można zauważyć na zdjęciach opublikowanych przez serwis Bored Panda, podstawowym problemem, jaki widać na wielu zbyt poprawionych zdjęciach, jest przesada. Wiele osób, chcąc poprawić swój wygląd, całkowicie zaburza proporcje ciała. Z tego powodu łatwo zauważyć, że fotografie zostały poprawione. Nogi, które potrafią być i dwukrotnie dłuższe od tułowia danej osoby, zwracają uwagę, ale i sugerują natychmiast, że zdjęcie zostało nieudolnie poprawione.

Wyretuszowane nogi i nie tylko
Źródło zdjęć: © Bored Panda
Wyretuszowane nogi i nie tylko

Osobną kwestią jest szkodliwość samego procederu. Aż 71 proc. użytkowników mediów społecznościowych deklaruje, że dokonują retuszu swoich zdjęć, przed ich publikacją w takich serwisach jak Instagram. Destrukcyjny wpływ sztucznych zdjęć, z porcelanową cerą bez skaz, wraca więc na tapet od lat. Szczególnie młodsi użytkownicy internetu mogą popaść w kompleksy, widząc idealne fotografie swoich ulubionych gwiazd. Chociaż nie da się ukryć, że w przypadku i powyższych, jak i poniższych przykładów, raczej im to nie grozi.

Twarz po retuszu
Źródło zdjęć: © Bored Panda
Twarz po retuszu
Przesadnie wyretuszowane zdjęcie
Źródło zdjęć: © Bored Panda
Przesadnie wyretuszowane zdjęcie
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)