Teleskop Euclid pokazuje, na co go stać. Efekt rzuca na kolana
Wystrzelona z Przylądka Canaveral miesiąc temu sonda Euclid pokazała właśnie, że potrafi naprawdę sporo. Pierwsze zdjęcia z kosmicznego teleskopu Euklidesa zwalają z nóg i zapowiadają, że w najbliższych latach zobaczymy mnóstwo wspaniałych zdjęć.
02.08.2023 13:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Teleskop Euclid, którego nazwa pochodzi od greckiego matematyka Euklides, jest w przestrzeni kosmicznej od miesiąca. Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency, ESA) ma być, z czego dumna. Mimo tego, że konstrukcja Euclida przypomina starsze urządzenia, jego zdolności są naprawdę nieziemskie.
Nowe "oko" na kosmos jest już w swoim docelowym punkcie i zaczyna obserwacje. Pierwsze zdjęcia właśnie trafiły do naukowców. Co prawda są to jedynie kadry testowe, ale już pokazują to, do czego zdolny jest Euclid. Urządzenie jest gotowe do pracy, a eksperci są zachwyceni jakością zdjeć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Euclid jest wyposażony w dwa aparaty – VIS do zdjęć pasma światła widzialnego w wysokiej rozdzielczości oraz NISP do mieszenia światła podczerwonego. VIS to 36 połączonych ze sobą matryc CCD pozwoliło na uzyskanie obrazu o rozdzielczości aż 609 megapiseli, co daje niewiele mniej niż 17 Mpix na jeden sensor. Drugi instrument natomiast ma jedynie 64 Mpix. Mimo niższej rozdzielczości, obraz jest bardzo wyspecjalizowany i pozwala dokładnie zarejestrować podczerwień. Połączenie danych obu urządzeń to drzwi do kompletnie nowego świata obrazowania kosmosu.
Naukowcy informują, że pierwsze przesłane przez Euclida obrazy nie są użyteczne w rozumieniu naukowym. Chodziło jedynie o sprawdzenie obu instrumentów obrazujących, które będą w niedługiej przyszłości wykorzystywane do badania kosmosu. Teleskop ma bardzo konkretny cel, którym jest zrozumienie wpływu ciemnej materii i ciemnej energii na różne elementy wszechświata.
Eksperci z Instytutu Astronomii Maxa Plancka (Max Planck Institute for Astronomy, MPIA) mówią, że wystarczy zaledwie kilka dni, by teleskop Euclid przesłał więcej informacji niż Kosmiczny Teleskop Hubble’a (Hubble Space Telescope, HST) w ciągu 33 lat. Dodajmy, że Euclid ma stosunkowe małe lustro o średnicy ok. 1,2 m.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii