Teleskop Euclid pokazuje, na co go stać. Efekt rzuca na kolana

Teleskop Euclid pokazuje, na co go stać. Efekt rzuca na kolana

Test instrumentów VIS oraz NISP na teleskopie kosmicznym Euclid.
Test instrumentów VIS oraz NISP na teleskopie kosmicznym Euclid.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | ESA
Marcin Watemborski
02.08.2023 13:04

Wystrzelona z Przylądka Canaveral miesiąc temu sonda Euclid pokazała właśnie, że potrafi naprawdę sporo. Pierwsze zdjęcia z kosmicznego teleskopu Euklidesa zwalają z nóg i zapowiadają, że w najbliższych latach zobaczymy mnóstwo wspaniałych zdjęć.

Teleskop Euclid, którego nazwa pochodzi od greckiego matematyka Euklides, jest w przestrzeni kosmicznej od miesiąca. Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency, ESA) ma być, z czego dumna. Mimo tego, że konstrukcja Euclida przypomina starsze urządzenia, jego zdolności są naprawdę nieziemskie.

Nowe "oko" na kosmos jest już w swoim docelowym punkcie i zaczyna obserwacje. Pierwsze zdjęcia właśnie trafiły do naukowców. Co prawda są to jedynie kadry testowe, ale już pokazują to, do czego zdolny jest Euclid. Urządzenie jest gotowe do pracy, a eksperci są zachwyceni jakością zdjeć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Euclid jest wyposażony w dwa aparaty – VIS do zdjęć pasma światła widzialnego w wysokiej rozdzielczości oraz NISP do mieszenia światła podczerwonego. VIS to 36 połączonych ze sobą matryc CCD pozwoliło na uzyskanie obrazu o rozdzielczości aż 609 megapiseli, co daje niewiele mniej niż 17 Mpix na jeden sensor. Drugi instrument natomiast ma jedynie 64 Mpix. Mimo niższej rozdzielczości, obraz jest bardzo wyspecjalizowany i pozwala dokładnie zarejestrować podczerwień. Połączenie danych obu urządzeń to drzwi do kompletnie nowego świata obrazowania kosmosu.

  • Testowe zdjęcia z instrumentu NISP.
  • Testowe zdjęcia z instrumentu NISP.
  • Testowe zdjęcia z instrumentu NISP.
[1/3] Testowe zdjęcia z instrumentu NISP.Źródło zdjęć: © Licencjodawca | ESA

Naukowcy informują, że pierwsze przesłane przez Euclida obrazy nie są użyteczne w rozumieniu naukowym. Chodziło jedynie o sprawdzenie obu instrumentów obrazujących, które będą w niedługiej przyszłości wykorzystywane do badania kosmosu. Teleskop ma bardzo konkretny cel, którym jest zrozumienie wpływu ciemnej materii i ciemnej energii na różne elementy wszechświata.

  • Testowe zdjęcia z instrumentu VIS.
  • Testowe zdjęcia z instrumentu VIS.
[1/2] Testowe zdjęcia z instrumentu VIS.Źródło zdjęć: © Licencjodawca | ESA

Eksperci z Instytutu Astronomii Maxa Plancka (Max Planck Institute for Astronomy, MPIA) mówią, że wystarczy zaledwie kilka dni, by teleskop Euclid przesłał więcej informacji niż Kosmiczny Teleskop Hubble’a (Hubble Space Telescope, HST) w ciągu 33 lat. Dodajmy, że Euclid ma stosunkowe małe lustro o średnicy ok. 1,2 m.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)