Teleskop Webba ujął najważniejsze pierwiastki życia. Widać je na wspaniałym zdjęciu

Teleskop Webba ujął najważniejsze pierwiastki życia. Widać je na wspaniałym zdjęciu24.01.2023 15:19
Ciemna chmura cząsteczek w zbiorze Kameleona.
Ciemna chmura cząsteczek w zbiorze Kameleona.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Space Telescope Science Institute Office of Public Outreach

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) służy to wielu różnych pomiarów. Między innymi może identyfikować chmury gazów, które są podstawowym budulcem planet, na których teoretycznie moglibyśmy zamieszkać. Właśnie dostrzegł skupisko istotnych pierwiastków, a samo zdjęcie zwala z nóg.

NASA oraz ESA tłumaczą, że głównymi pierwiastkami, tworzącymi życie są: węgiel, wodór, tlen, azot oraz siarka. To na ich chmury "poluje" Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Wspomniane pierwiastki tworzą nie tylko cukry czy alkohol, ale również większość elementów naszej planety, a co za tym idzie – innych planet, na których mogłoby powstać życie.

JWST dopatrzył się w zbiorze Kameleona chmury oddalonej od Ziemi o 630 lat świetlnych, która może być wczesnym stadium tworzenia się nowej planety. Co więcej – mogłaby być ona częściowo do Ziemi. Niebieski środek jest podświetlony przez kształtującą się gwiazdę Ced 110 IRS, a w tle widać mnóstwo innych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić telewizor Sharp Aquos EQ6?

Na podstawie danych, naukowcy byli w stanie określić, że w chmurze znajdują się cząsteczki metanolu oraz etanolu, a nie tylko prostych pierwiastków Odkrycie związków chemicznych świadczy o rozwoju tego obszaru nieba. Jednocześnie jest to wskazówka w kwestii kształtowania się gwiazd i planet – w obszarach gwiazdotwórczych występuje powszechnie więcej złożonych związków.

To dopiero jedno z wielu badań, które zostaną przeprowadzone w ramach projektu Ice Age (tłum. Epoka lodowcowa). Głównym celem tego przedsięwzięcia jest badanie pierwiastków i bardziej zaawansowanych związków w kosmosie i określanie miejsc, w których potencjalnie kiedyś może pojawić się życie. Dziś już mało kto wierzy w to, że ludzie są jedynymi żyjącymi istotami w kosmosie.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)