Teleskop Webba znalazł na niej wodę. Rodzi to mnóstwo pytań
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrył wodę w składzie okresowej komety 238P/Read. To ciało niebieskie może przenosić lód nawet z czasów pierwotnego Układu Słonecznego i może być kluczem do wyjaśnienia, skąd woda wzięła się na Ziemi. Jednak zamiast jasnej odpowiedzi, odkrycie niesie ze sobą więcej pytań.
Mimo tego, że woda, a właściwie lód, w kometach to nie nowość, tak w tym przypadku eksperci z NASA zostali wprawieni w osłupienie. Kometa 238P/Read ma w swoim składzie wodę, która może pochodzić z początków Układu Słonecznego, lecz nie można na niej wykryć żadnych śladów dwutlenku węgla.
Naukowcy mają nadzieję na wyjaśnienie zagadki, która spędza im sen z powiek od wielu lat. Być może to właśnie kometa 238P/Read jest kluczem do odpowiedzi na pytanie, skąd wzięła się woda na Ziemi, a wraz z nią całe życie. Na tę chwilę eksperci nie mają pojęcia, dlaczego w składzie wspomnianej komety jest woda. Jedna z hipotez mówi o innej planecie, która jest podobna do Ziemi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (James Webb Space Telescope, JWST) jest wyposażony w niezwykle czułe narzędzie NIRSpec, które pozwala na badanie bardzo odległych obiektów. Kometa 238P/Read nie jest jedynym ciałem niebieskim, które krąży wokół Słońca w pasie asteroid skrytym za Neptunem. To właśnie tam mogą znajdować się inne obiekty, przenoszące materiał z początków Układu Słonecznego. Wcześniej ich badanie nie było możliwe, lecz współczesna technologia zaczyna to zmieniać.
Wracając do tematu dwutlenku węgla, to stanowi on przeważnie ok. 10 proc. lotnego materiału wyrzucanego przez kometę. Jeśli chodzi o kometę 238P/Read, nie można go tam zlokalizować. Według naukowców ciało niebieskie mogło go wytracić z czasem wskutek parowania podczas bliskich przelotów koło Słońca, ponieważ ten związek jest bardzo lotny i znika znacznie szybciej niż lód. Druga hipoteza mówi o tym, że być może kometa 238P/Read nigdy nie miała w swoim składzie dwutlenku węgla.
Kolejnym krokiem w badaniach jest porównanie komety 238P/Read do innych. Być może na podstawie zestawień naukowcy będą w stanie zrozumieć istotę tego ciała niebieskiego.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii