Teleskop Webba znalazł na niej wodę. Rodzi to mnóstwo pytań

Teleskop Webba znalazł na niej wodę. Rodzi to mnóstwo pytań

Wizualizacja komety 238P/Read.
Wizualizacja komety 238P/Read.
Źródło zdjęć: © NASA
Marcin Watemborski
16.05.2023 09:59

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrył wodę w składzie okresowej komety 238P/Read. To ciało niebieskie może przenosić lód nawet z czasów pierwotnego Układu Słonecznego i może być kluczem do wyjaśnienia, skąd woda wzięła się na Ziemi. Jednak zamiast jasnej odpowiedzi, odkrycie niesie ze sobą więcej pytań.

Mimo tego, że woda, a właściwie lód, w kometach to nie nowość, tak w tym przypadku eksperci z NASA zostali wprawieni w osłupienie. Kometa 238P/Read ma w swoim składzie wodę, która może pochodzić z początków Układu Słonecznego, lecz nie można na niej wykryć żadnych śladów dwutlenku węgla.

Naukowcy mają nadzieję na wyjaśnienie zagadki, która spędza im sen z powiek od wielu lat. Być może to właśnie kometa 238P/Read jest kluczem do odpowiedzi na pytanie, skąd wzięła się woda na Ziemi, a wraz z nią całe życie. Na tę chwilę eksperci nie mają pojęcia, dlaczego w składzie wspomnianej komety jest woda. Jedna z hipotez mówi o innej planecie, która jest podobna do Ziemi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (James Webb Space Telescope, JWST) jest wyposażony w niezwykle czułe narzędzie NIRSpec, które pozwala na badanie bardzo odległych obiektów. Kometa 238P/Read nie jest jedynym ciałem niebieskim, które krąży wokół Słońca w pasie asteroid skrytym za Neptunem. To właśnie tam mogą znajdować się inne obiekty, przenoszące materiał z początków Układu Słonecznego. Wcześniej ich badanie nie było możliwe, lecz współczesna technologia zaczyna to zmieniać.

Kometa 238P/Read.
Kometa 238P/Read.© NASA

Wracając do tematu dwutlenku węgla, to stanowi on przeważnie ok. 10 proc. lotnego materiału wyrzucanego przez kometę. Jeśli chodzi o kometę 238P/Read, nie można go tam zlokalizować. Według naukowców ciało niebieskie mogło go wytracić z czasem wskutek parowania podczas bliskich przelotów koło Słońca, ponieważ ten związek jest bardzo lotny i znika znacznie szybciej niż lód. Druga hipoteza mówi o tym, że być może kometa 238P/Read nigdy nie miała w swoim składzie dwutlenku węgla.

Kolejnym krokiem w badaniach jest porównanie komety 238P/Read do innych. Być może na podstawie zestawień naukowcy będą w stanie zrozumieć istotę tego ciała niebieskiego.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)