To prawdopodobnie najmniejszy gad na Ziemi. Jest wielkości ziarna słonecznika

To prawdopodobnie najmniejszy gad na Ziemi. Jest wielkości ziarna słonecznika04.02.2021 11:15
To prawdopodobnie najmniejszy gad na Ziemi. Jest wielkości ziarna słonecznika
Źródło zdjęć: © fot. Nature/Frank Glaw
Klaudia Stawska

Odnaleziony na Magadaskarze maleńki kameleon jest mniej więcej wielkości ziarna słonecznika. Naukowcy okrzyknęli go mianem nano-kamelona, a zwierzę bez problemu mieści się na czubku palca.

Fotograf i biolog pracujący dla Zoologische Staatssammlung München, Frank Glaw udostępnił zdjęcia nowoodkrytego gatunku kameleona, który może być najmniejszym znanym dotychczas gadem na Ziemi.

Oficjalnie znany jako Brookesia nana lub w skrócie B. nana, nowy gatunek jest tak malutki, że uważa się, że przeżyje na diecie z roztoczy i skoczogonków, na które poluje w ściółce. Jego odnalezienie jest niezwykle ważne z punktu widzenia naukowców, ponieważ rodzi pytania dotyczące dolnych granic wielkości ciała u kręgowców i podkreśla różnorodność biologiczną Madagaskaru.

  • Na pierwszy rzut oka zdaliśmy sobie sprawę, że było to ważne odkrycie - powiedział Andolalao Rakotoarison, herpetolog z Madagaskaru i współautor nowego badania opublikowanego na łamach Nature.

Podobnie jak inne kameleony, ten malutki gad posiada język-pocisk, którego używa do złapania zdobyczy. Stworzenia znalazły udaną niszę w swoim naturalnym środowisku, polując w dzień na dnie lasu deszczowego, a nocą wycofując się w bezpieczne miejsce dla źdźbeł traw.

Jak dotąd naukowcom udało się zaobserwować tylko dwa osobniki z tego gatunku, co utrudnia dokładną identyfikację gatunku. Jednak na ten moment zwierzę uważane jest za krytycznie zagrożone wyginięciem, zwłaszcza że okolica, w której odnaleziono zwierzęta, została zdegradowana.

Pozostaje mieć nadzieję, że niezwykłe zdjęcia oraz pojawiające się publikacje przypomną opinii publicznej o tym, że Madagaskar jest niezwykle różnorodną wyspą, której należy się ochrona.

420596981401520187
Źródło zdjęć: © fot. Frank Glaw
420596981401585723
Źródło zdjęć: © fot. Frank Glaw
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)