To prawdopodobnie najmniejszy gad na Ziemi. Jest wielkości ziarna słonecznika

To prawdopodobnie najmniejszy gad na Ziemi. Jest wielkości ziarna słonecznika

To prawdopodobnie najmniejszy gad na Ziemi. Jest wielkości ziarna słonecznika
Źródło zdjęć: © fot. Nature/Frank Glaw
Klaudia Stawska
04.02.2021 11:15, aktualizacja: 26.07.2022 14:33

Odnaleziony na Magadaskarze maleńki kameleon jest mniej więcej wielkości ziarna słonecznika. Naukowcy okrzyknęli go mianem nano-kamelona, a zwierzę bez problemu mieści się na czubku palca.

Fotograf i biolog pracujący dla Zoologische Staatssammlung München, Frank Glaw udostępnił zdjęcia nowoodkrytego gatunku kameleona, który może być najmniejszym znanym dotychczas gadem na Ziemi.

Oficjalnie znany jako Brookesia nana lub w skrócie B. nana, nowy gatunek jest tak malutki, że uważa się, że przeżyje na diecie z roztoczy i skoczogonków, na które poluje w ściółce. Jego odnalezienie jest niezwykle ważne z punktu widzenia naukowców, ponieważ rodzi pytania dotyczące dolnych granic wielkości ciała u kręgowców i podkreśla różnorodność biologiczną Madagaskaru.

  • Na pierwszy rzut oka zdaliśmy sobie sprawę, że było to ważne odkrycie - powiedział Andolalao Rakotoarison, herpetolog z Madagaskaru i współautor nowego badania opublikowanego na łamach Nature.

Podobnie jak inne kameleony, ten malutki gad posiada język-pocisk, którego używa do złapania zdobyczy. Stworzenia znalazły udaną niszę w swoim naturalnym środowisku, polując w dzień na dnie lasu deszczowego, a nocą wycofując się w bezpieczne miejsce dla źdźbeł traw.

Jak dotąd naukowcom udało się zaobserwować tylko dwa osobniki z tego gatunku, co utrudnia dokładną identyfikację gatunku. Jednak na ten moment zwierzę uważane jest za krytycznie zagrożone wyginięciem, zwłaszcza że okolica, w której odnaleziono zwierzęta, została zdegradowana.

Pozostaje mieć nadzieję, że niezwykłe zdjęcia oraz pojawiające się publikacje przypomną opinii publicznej o tym, że Madagaskar jest niezwykle różnorodną wyspą, której należy się ochrona.

Obraz
© fot. Frank Glaw
Obraz
© fot. Frank Glaw
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)