To przerażające. Ten film pokazuje, jak zniszczyliśmy Ziemię przez ostatnie 37 lat

To przerażające. Ten film pokazuje, jak zniszczyliśmy Ziemię przez ostatnie 37 lat
20.04.2021 11:08
To przerażające. Ten film pokazuje, jak zniszczyliśmy Ziemię przez ostatnie 37 lat

Dzięki współczesnej technologii mamy dostęp do wielu źródeł informacji, w tym satelitów. Firma Google w połączeniu z CREATE Lab z Uniwersytetu Carnegie Mellon zrealizowała film poklatkowy skoncentrowany wokół przemian klimatycznych na naszej planecie. Skala zmian jest przytłaczająca.

Film poklatkowy (timelapse), który zobaczycie, powstał dzięki nowej zaawansowanej funkcji Google Earth. Umożliwia ona przegląd przez zdjęcia satelitarne na przestrzeni ostatnich 37 lat. Pierwsze kadry pochodzą z 1984 roku.

Różnica między początkiem, a końcem ujęć jest przerażająca. Widać tam znikające lasy, braki w wodzie czy pojawiające się zanieczyszczenia. Ten film obrazuje to, co ludzie zrobili z Ziemią – naszym jedynym domem, jedyną planetą. Patrząc na to, że ukazane zmiany to niespełna 40 lat, nietrudno wyobrazić sobie, że kolejne tyle może być może być kluczowe dla przyszłości. Jeśli się nie opamiętamy, zniszczymy Ziemię do tego stopnia, że nie będzie nadawała się do życia w taki sposób, jaki znamy.

Exploring Timelapse in Google Earth

Google informuje, że ten 4-wymiarowy film (czwarty jest czas), powstał w oparciu o 24 miliony historycznych zdjęć satelitarnych. Jeśli jesteście zainteresowani konkretnymi regionami świata, wystarczy, że wejdziecie na specjalnie przygotowaną stronę internetową i wybierzecie upatrzone miejsce. Wszystkie zmiany są widoczne gołym okiem.

Podobne filmy widzieliśmy już prezentowane przez NASA. Oprócz tego cyklicznie możemy zagłębić się w zdjęcia satelitarne porównujące kiedyś i dziś.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)