To zdjęcie ma 162 lata - pierwsze w historii?

Chopin
Chopin
Łukasz Łusiak

15.03.2011 09:25, aktual.: 01.08.2022 14:45

Polski kolekcjoner twierdzi, że odnalazł pierwsze pośmiertne zdjęcie Fryderyka Chopina. Jego znalezisko wzbudziło sporo sensacji w świecie muzyki i fotografii. Czy zdjęcie jest autentyczne?

Kim był Chopin, nikomu nie trzeba wyjaśniać. Warto tylko przy okazji wspomnieć, że zmarł w październiku 1849 roku - nieco ponad 20 lat po tym, jak zaczęto wykorzystywać fotografię (1826 rok - pierwsze zdjęcie). Ostatnie lata jego życia pokryły się więc z czasem, gdy rozwijała się fotografia, w tym zdjęcia portretowe. Dotąd potwierdzono dwa portrety, które przedstawiają polskiego kompozytora zmagającego się z gruźlicą, w tym słynne zdjęcie z 1846 roku, zrobione kilka lat przed śmiercią Chopina.

Chopin, rok 1846
Chopin, rok 1846

Polski kolekcjoner Władysław Żuchowski twierdzi jednak, że znalazł unikalny dagerotyp, który ma przedstawiać Fryderyka Chopina na łożu śmierci. Nie wiadomo jednak, czy jest on autentyczny. Jeśli tak, byłaby to jedyna oryginalna fotografia kompozytora (wszystkie inne są duplikatami) oraz jedyne zdjęcie po śmierci.

Pośmiertna fotografia Chopina?
Pośmiertna fotografia Chopina?

Associated Press przytacza opinie niektórych ekspertów, którzy kwestionują autentyczność zdjęcia, podkreślając, że nie ma historycznych zapisów potwierdzających, że ktoś wykonał pośmiertne zdjęcie Chopina. Gdyby tak było, ktoś musiałby to zapamiętać lub opisać, ponieważ technika, jakiej użyto przy robieniu zdjęcia, wymagała wielu godzin pracy.

Waszym zdaniem: prawdziwe czy fałszywe?

Źródło: Peta Pixel

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)