Ukrywali to tygodniami. Wiemy, jaki sprzęt znalazł się w japońskim satelicie
Satelita Kitsune 6U został wysłany na orbitę 20 lutego 2022 roku. Dotychczas informacje o sprzęcie fotograficznym, który się tam znalazł, były tajemnicą. W końcu Japończycy się przełamali i ujawnili sekret. Nie spodziewaliśmy się absolutnie takiego rozwiązania.
Mikrosatelita Kitsune 6U został wyniesiony na orbitę okołoziemską dzięki rakiecie Antares 20 lutego 2022 roku, która z powodzeniem zadokowała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Urządzenie jest naprawdę niewielkie i niebawem rozpocznie swoją misję.
Kitsune 6U ma wymiary 10 x 20 x 30 cm. Zadaniem mikrosatelity będzie rejestrowanie obrazów Ziemi widzianej z orbity okołoziemskiej. Odległość od powierzchni planety jest spora, a każdy piksel będzie odpowiadał terenowi o wielkości 5 x 5 metra. Po to, by zdjęcia spełniały standardy jakości wyznaczone przez naukowców, musi być tam zainstalowany obiektyw o odpowiedniej rozdzielczości.
Twórcy Kitsune 6U mieli twardy orzech do zgryzienia. Sprzęt fotograficzny umieszczony w środku satelity musiał być wysokiej jakości oraz małych rozmiarów. Interesujący jest wybór, który padł na Pentaxa. W konstrukcji został zamknięty przerobiony teleobiektyw Pentax DA* 300 mm f/4.
Wspomniany obiektyw został pozbawiony dość sporej obudowy. Reszta jest całkowicie wykonana ze szkła i metalu, co sprawia, że sprzęt nadaje się bez problemu do użycia w przestrzeni kosmicznej. Twórcy satelity mają nadzieję na to, że wykorzystany obiektyw pozwoli studentom z całego świata podłączyć się do urządzenia i spojrzeć z góry na Ziemię.
Kluczowymi czynnikami dla wyboru odpowiedniej optyki były wymiary oraz koszt. Jako, że Pentax DA* 300 mm f/4 jest obiektywem stale produkowanym na potrzeby rynku konsumenckiego, jest on stosunkowo niedrogi – w Polsce kosztuje mniej niż 5,5 tys. złotych.