Tak roznosi się koronawirus SARS-CoV-2. Pokazała to ultraczuła kamera

Tak roznosi się koronawirus SARS-CoV-2. Pokazała to ultraczuła kamera

Tak roznosi się koronawirus SARS-CoV-2. Pokazała to ultraczuła kamera
Marcin Watemborski
06.04.2020 09:47, aktualizacja: 26.07.2022 14:56

Dzięki użyciu ultraczułej kamery oraz promieni laserowych, japońscy naukowcy pokazali sposób roznoszenia się mikrocząsteczek o wielkości 0,0001 milimetra! Oczywiście nie są one widoczne gołym okiem, ale wciąż mogą roznosić koronawirusa SARS-CoV-2. Ten filmik pokazuje, dlaczego należy zachować ostrożność.

Jak powszechnie wiadomo, koronawirus SARS-CoV-2 roznosi się drogą kropelkową, a kropelki, które wydychamy mogą być naprawdę malutkie. Ich wielkość to nawet 1/10 000 milimetra. Mimo, że ich nie widzimy, to mogą utrzymywać się na naszych ubraniach, dłoniach czy maseczkach. Ważne jest to, by zadbać o higienę.

Naukowcy z Japońskiego Centrum Chorób Zakaźnych we współpracy ze japońską stacją telewizyjną NHK nagrali wideo, w którym widać, jak długo mikrocząsteczki pary z naszych ust mogą utrzymywać w powietrzu. Według New England Journal of Medicine można przyjąć, że zakażenie się SARS-CoV-2 odbywa się za pośrednictwem cząsteczek zawieszonych.

Covid-19 spread by micro droplets

Na powyższym filmiku widać, jak cząsteczki zachowują się nie tylko w przypadku kichania czy kasłania. Jakkolwiek to nie brzmi – wystarczy, że po prostu oddychamy. Jednakże autorzy filmiku zwracają uwagę na to, że nie potwierdzono ostatecznie tego, że można się zarazić koronawirusem w taki sposób. Nie jest również jasne, jak długo trzeba przebywać w skażonym pomieszczeniu albo w otoczeniu zakażonej osoby, by samemu się zarazić. Pojawiły się spekulacje, że wystarczy 5 minut w towarzystwie nosiciela lub 45 minut w skażonym pomieszczeniu.

Dylan Morris z New England Journal of Medicine wspomina, że badania nad zarażeniem się koronawirusem SARS-CoV-2 trwają. Obecnie naukowcy sprawdzają, jakie musi być stężenie wirusa w powietrzu, by doszło do zakażenia. Oczywiście jest to bardziej prawdopodobnie przy większych cząsteczkach, jak te z kichnięcia, niźli te z wydychanego powietrza. Morris zwraca uwagę, że prawdopodobieństwo zakażenia jest większe w zamkniętych pomieszczeniach niż na otwartym terenie.

Dowodem na możliwość zakażenia się koronawirusem przez rozproszone cząsteczki może być przykład chóru, opisanego w Los Angeles Times. Podczas próby pojawiły się osoby zakażone SARS-CoV-2. Osoby zdrowe w styczności z chorymi zostały zarażone, a dwie osoby zmarły.

Na podstawie doświadczenia Japończyków można wyciągnąć jednak wniosek, że dystansowanie społeczne to nie jest taki zły pomysł i dobrze się stosować do zaleceń rządowych w tej kwestii. Dla przypomnienia – powinniśmy zachowywać odstęp od innych ludzi na odległość co najmniej 2 metrów.

COVID-19 - Środki bezpieczeństwa

W obliczu zagrożenia, jakie niesie [b]koronawirus COVID-19[/b], warto uświadomić sobie, czym są odpowiednie środki bezpieczeństwa, a czym objawy nieuzasadnionej paniki. Środkami bezpieczeństwa są: [b]częste mycie rąk, unikanie zgromadzeń, higiena kaszlu i kichania, czyli zasłanianie ust chusteczką lub łokciem, tak aby kropelki śliny nie zostały na dłoni[/b]. Objawem paniki jest natomiast wykupowanie zapasów maseczek, co powoduje, że są one trudno dostępne dla personelu medycznego, który faktycznie ich potrzebuje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)