Radzimy, jak uratować nieostre zdjęcia za pomocą Photoshopa

Radzimy, jak uratować nieostre zdjęcia za pomocą Photoshopa

Radzimy, jak uratować nieostre zdjęcia za pomocą Photoshopa
Monika Homan
26.06.2018 10:24, aktualizacja: 26.06.2018 12:24

Nie trafiliście z ostrością w odpowiedni punkt? Zdarza się. Nie musicie jednak wyrzucać zdjęcia do kosza. Da się je jeszcze uratować chociaż częściowo. Poznajcie działanie magii Photoshopa!

Unmesh Dinda, z kanału PiXimperfect, pokazuje jak uratować zdjęcie, w którym punkt ostrości nie znajduje się tam, gdzie powinien. Jeśli wykorzystacie funkcje, jakie oferuje Photoshop - jeszcze nie wszystko stracone. Efekt nie będzie taki sam, jak w przypadku poprawnie zrobionego zdjęcia, ale jeśli zależy wam na danym ujęciu, te wskazówki będą na pewno pomocne.

MISSED FOCUS? Save a Blurry Photo in Photoshop

Unmesh proponuje, żeby wykorzystać narzędzie "inteligentnego wyostrzania", aby wydobyć szczegóły z nieostrego elementu zdjęcia. Wartość wyostrzania ustawcie na maksymalną i operujcie promieniem tak, aby krawędzie nie były zbyt kontrastowe. Wraz z wyostrzaniem twarzy wyostrzy się również szum na zdjęciu. Aby go lekko zamaskować przyda się trzeci suwak - "redukcja szumu". Następnie musicie użyć maski tak, aby wyostrzone były tylko te elementy, które chcecie, czyli twarz modelki.

Obraz

Kolejnym krokiem jest zamaskowanie tego, że punkt ostrości, znajdował się w innym miejscu. Najłatwiej będzie użyć rozmycia. Dinda proponuje, żeby wykorzystać filtr "rozmycie przysłony" i sprawdza się on w tym wypadku świetnie. Delikatnie rozmywamy ostrość poza twarzą modelki i gotowe.

Możecie jeszcze pobawić się suwakami, zwiększyć nieco kontrast, dodać delikatną winietę, jednak to już zależy od waszego zmysłu estetycznego.

Obraz
Obraz;
Obraz
Obraz;

Różnice na zdjęciu Dindy są wyraźne, na moim subtelne. To, jak wykorzystacie ten sposób, zależy od was. Zdjęcie, które wam prezentuje wygląda dużo lepiej po poprawkach, kiedy ostrość "przestawiłam" z drzewa na twarz modelki.

Takie wyostrzanie nada się w przypadku zdjęć na Facebooka czy na Instagram, kiedy nie potrzebujemy specjalnie dobrej jakości. Nie sprawdzi się jednak, kiedy będziecie chcieli wydrukować zdjęcie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)