USA może zakazać lotów cywilnymi dronami z obaw przed Chinami

USA może zakazać lotów cywilnymi dronami z obaw przed Chinami
Marcin Watemborski

13.01.2020 13:47, aktual.: 26.07.2022 15:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Temat szpiegowania USA za pośrednictwem chińskich maszyn przewija się w mediach branżowych co chwilę. Firma DJI odczuła to na swojej skórze dość boleśnie. Teraz USA może całkowicie zakazać cywilnych lotów małymi śmigłowcami z obaw przed chińskim wywiadem.

Decyzja amerykańskiego MSW o wstrzymaniu rozwoju programu cywilnych dronów może być permanentna. Ministerstwo planuje uziemić około 1000 prywatnych dronów z obaw przed szpiegostwem ze strony Chin.

Sekretarz zasobów wewnętrznych USA David Bernhardt chce ograniczyć wykorzystanie dronów poza zastosowaniami wojskowymi do sytuacji wyjątkowych, jak gaszenie pożarów. W normalnych sytuacjach drony były wykorzystywane do takich działań, jak mapowanie terenu lub namierzanie różnych zasobów naturalnych.

MSW jednak nie ustosunkowało się jeszcze do komentarza Bernhardta. Póki co nie ma twardych dowodów na to, że drony chińskiej produkcji są wykorzystywane do szpiegowania, więc na razie ich wykorzystywanie nie będzie zabronione. Warto jednakże zwrócić uwagę na to, że amerykańska armia zaprzestała korzystania z dronów marki DJI w 2017 roku, ponieważ dane przelotów nad bazami były magazynowane przez firmę i mogły dotrzeć do chińskiego rządu.

Pracownicy różnych służb poczuli się zaniepokojeni możliwością zakazania lotów dronami, ponieważ opóźniłoby to wiele prac. Przykładowo – organizacje zajmujące się środowiskiem musiały zrezygnować z lotów dronami w celu liczenia zwierząt i monitorowania pożarów, natomiast inne służby zostały zobligowane do zaprzestania korzystania z maszyn podczas trzęsień ziemi i wykluczenia ich z systemów przeciwpowodziowych.

Jeśli MSW Stanów Zjednoczonych postanowi zakazać korzystania z dronów chińskiej produkcji, w przypadku wielu służb będzie trzeba zastąpić je dronami wyprodukowanymi w USA lub samolotami załogowymi, co zajmie na pewno sporo czasu i będzie bardzo kosztowne. Niewykluczone też, że niektóre projekty rządowe zostaną zawieszone.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)