USA ściągnie ograniczenia z Xiaomi? Firma zapiera się, że nie jest kontrolowana przez armię

USA ściągnie ograniczenia z Xiaomi? Firma zapiera się, że nie jest kontrolowana przez armię
13.05.2021 11:54
USA ściągnie ograniczenia z Xiaomi? Firma zapiera się, że nie jest kontrolowana przez armię

Xiaomi to bardzo znany producent elektroniki z Chin. W Polsce jest szczególnie doceniany dzięki sprzętom tanim i działającym całkiem dobrze. Stany Zjednoczone za prezydentury Donalda Trumpa dodały tę firmę do czarnej listy przez podejrzenia związku z armią Chińskiej Republiki Ludowej. Teraz może się to wyjaśnić.

Za swojej prezydentury, Donald Trump zlecił dodanie firmy Xiaomi do czarnej listy firm, z którymi USA nie może współpracować (podobny los spotkał DJI oraz Huawei). Powodem były podejrzenia dotyczące tego, że chiński producent elektroniki może współpracować z armią ChRL, ergo – ich smartfony mogą być wykorzystywane do szpiegowania. Chętni udziałowcy w USA nie mogli również kupować akcji.

Xiaomi zaprzeczyło temu, by miało jakiekolwiek połączenia z armią Chin oraz zwróciło się o usunięcie z zakazanej listy już 2 tygodnie po dodaniu. Bloomberg podaje, że wniosek spotkał się z przychylnością i niebawem marka będzie mogła powrócić na amerykański rynek. Ban dla Xiaomi został chwilowo zniesiony przez sąd w marcu 2021 roku powołując się na to, że prawdopodobnie blokada zniknie na zawsze.

O ile w Polsce i całej Europie bez większego problemu możemy kupić produkty Xiaomi – od rozwiązań smart-home do smartfonów pokroju Xiaomi Mi 11 oraz Mi 11 Ultra, to w Stanach Zjednoczonych stanowi to niemałe wyzwanie. Ten sprzęt po prostu nie jest dostępny w sklepach, a dystrybutorzy się na niego nawet nie oglądają.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)