Nowości Wacom: Cintiq Companion 2 i flagowy 27-calowy Cintiq 27QHD

Nowości Wacom: Cintiq Companion 2 i flagowy 27‑calowy Cintiq 27QHD

Nowości Wacom: Cintiq Companion 2 i flagowy 27-calowy Cintiq 27QHD
Jakub Kaźmierczyk
08.01.2015 15:10, aktualizacja: 26.07.2022 19:43

Firma Wacom zaprezentowała nowe urządzania z najwyższej półki - połączenie komputera z tabletem, czyli 13-calowy Cintiq Companion 2 i 27-calowy tablet Cintiq 27QHD.

Tablety firmy Wacom znają chyba wszyscy, szczególnie po ostatniej promocji w Biedronce, gdzie już za 119 zł mogliśmy kupić najtańszą wersję urządzenia tego producenta, która jednak w wielu sytuacjach będzie w zupełności wystarczająca.

Cintiq Companion 2

Pierwszą premierą jest tablet Cintiq Companion 2, który łączy w sobie funkcjonalność tabletu graficznego, 13-calowy ekran o rozdzielczości 2560x1440 i pełnoprawny komputer oparty o platformę Windows 8.1. Wszystkie wersje wyposażone są w procesor Intel, od 4 do 16 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności od 64 do 512 GB.

Obraz

Companion 2 możemy podłączyć również do komputerów PC lub Mac i używać go jak klasycznego tabletu, np. Cintiq 13 HD, nie wykorzystując podzespołów wbudowanego komputera. Do zestawu dołączone jest oczywiście piórko Wacom Pro Pen o 2048 stopniach nacisku, podstawka umożlwiająca ustawienie tabletu w czterech płaszczyznach.

Obraz

Jestem bardzo ciekawy tego urządzenia, szczególnie że od ponad roku używam wersji Cintiq 13HD, który sprawdza się naprawdę rewelacyjnie. Bardzo często z nim podróżowałem, szczególnie mając w laptopie ekran o rozdzielczości 1280x800, na którym obsługa Photoshopa była wątpliwą przyjemnością. Wtedy Cintiq 13HD służył jako główny ekan, a ekran Macbooka jako ekran pomocniczy. Mając jednak Cintiq Companion 2, który wyposażony jest w ekran o rozdzielczości identycznej jak większość 27-calowych monitorów, a dodaktkowo jest pełnopranym komputerem, praca na nim poza domem musi być naprawdę wygodna.

Obraz

Ceny Cintiq Companion 2 zaczynają się od 1399 euro za wersję Value z dyskiem 64GB i procesorem i3 1,7 Ghz, natomiast wersja Enhanced z dyskiem 512 GB i procesorem i7 kosztuje 2499 euro. Tablety wejdą do sprzedaży już w lutym. Niestety nie spodziewam się, że kiedykolwiek trafią do Biedronki.

Cintiq 27QHD

Druga premiera to tablety Cintiq 27QHD oraz 27QHD touch, które różnią się od siebie obsługą funkcji dotyku. Zastępują one 24-calowych poprzedników wprowadzając szereg ulepszeń. Tablet wyposażony jest w szklaną powierzchnię, a klasyczne przyciski zlokalizowane na obudowie zastąpiło osobne, bezprzewodowe urządzenie ExpressKey Remote, które można ustawić w dowolnej części ekranu. Z mojego punktu widzenia to dobre rozwiązanie, szczególnie, że różnica wielości ekranu między 24, a 27 calami jest naprawdę znacząca. Dzięki mobilnemu rozwiązaniu przycisków, praca powinna być wygodniejsza, szczególnie w momencie pracy nad detalami.

Obraz

Ważnym elementem jest nowy ekran o rozdzielczości 2560x1440 pikseli, który wyświetla 97% przestrzeni Adobe RGB. Dzięki temu nie trzeba się martwić o niezgodność między wyświetlanym obrazem, a wydrukiem czy innymi formami prezentacji. Dodatkowo istnieje możliwość kalibrowania ekranu przy pomocy narzędzia Wacom Colour Manager, które korzysta z technolorii równie znanej firmy - X-Rite. To szczególnie ważne z punktu widzenia fotografa.

Obraz

Do zestawu dołączone jest oczywiście piórko Wacom Pro Pen obsługujące 2048 stopni nacisku. Dodatkowo wersja Touch obsługuje technologię multi-touch, która z pewnością pomoże przy obracaniu, zmianie wielkości czy przesuwaniu obszaru roboczego podczas pracy.

Obraz

Jestem ciekaw, jak wyglądałaby praca z tak ogromnym, dotykowym ekranem podczas retuszu zdjęć. Wydaje mi się, że do drobniejszych prac spokojnie wystarczą wersje 13 i 22 cali, natomiast 27 cali musi robić wrażenie.

Obraz

Cena oczywiście nie jest niska - 2199 euro za wersję bez obsługi dotyku i 2599 euro w wersji Touch. To jednak urządzenia dla wąskiej grupy osób, więc wysokie ceny nie dziwią, poza tym w tej cenie dostajemy rewelacyjny tablet z wielkim, kalibrowanym ekranem.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)