Warsztaty fotoreporterskie Agencji Napo w Pucku
Agencja Napo Images oraz Yours Gallery zapraszają na wyjątkowe warsztaty fotograficzne w Pucku. To zajęcia dla młodych fotografów, którzy angażują się w pracę na pograniczu reportażu i dokumentu. Tygodniowy plener będzie prowadzony przez członków agencji Napo Images, w tym przez nagrodzonego na World Press Photo Wojtka Grzędzińskiego.
21.07.2010 | aktual.: 01.08.2022 15:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Agencja Napo Images oraz Yours Gallery zapraszają na wyjątkowe warsztaty fotograficzne w Pucku. To zajęcia dla młodych fotografów, którzy angażują się w pracę na pograniczu reportażu i dokumentu. Tygodniowy plener będzie prowadzony przez członków agencji Napo Images, w tym przez nagrodzonego na World Press Photo Wojtka Grzędzińskiego.
Warsztaty są skierowane do zaawansowanych amatorów i profesjonalistów, którzy czują potrzebę konsultacji i doskonalenia swoich umiejętności i nie boją się intensywnej fotograficznej nauki w praktyce i teorii przez 7 dni. W trakcie tego interesującego pleneru materiały wszystkich uczestników będą na bieżąco oceniane i edytowane oraz komentowane na wspólnych spotkaniach każdego wieczoru. Żeby tego było mało uczestnicy wezmą udział w wykładach poświęconych edycji i zmieniającym się zasadom pracy fotografa na współczesnym rynku.
Wszyscy uczestnicy będą mieszkać w ośrodku ?Delfin? w Pucku. Organizatorzy podkreślają, że miejsce to stanowi doskonałą bazę wypadową na tereny Trójmiasta, Półwyspu Helskiego i Kaszub.
Program tygodniowego pleneru składa się z:
? codziennej pracy nad materiałem uczestników, połączonej z dyskusją i omawianiem go ?krok po kroku?
? codziennych spotkań w grupie podsumowujących kolejne etapy pracy ? wykładów tematycznych, poświęconych praktycznym informacjom przydatnym w pracy dokumentalisty, tj.: edycji, kontaktom z mediami i NGO, edycji kolekcjonerskiej, pracy z galerią
? prezentacji reportaży Napo Images i omawiania ich w kontekście podejścia do danego tematu, wykonania, edycji finałowych prezentacji materiałów uczestników.
Wykładowcy
W czasie trwania warsztatów, 15 - 20 uczestników zostanie podzielonych na pięć grup, z których każda będzie pracować pod kierunkiem jednego z fotografów z Fundacji Napo Images.
Wojtkiem Grzędzińskim
(1980) Studiował Stosowane Nauki Społeczne, Etnologię i Antropologię Kulturową oraz Pedagogikę Resocjalizacyjną. Pracował dla gazet codziennych min. ?Rzeczpospolitej?, ?Dziennika?. W fotografii interesuje go człowiek - zarówno zanurzony w codzienności, jak i w zderzeniu z sytuacjami ekstremalnymi. Uczestnik warsztatów fotograficznych organizowanych przez Agencję VII. Zdobywca World Press Photo 2009.
Adamem Lachem
(1983) Z wyróżnieniem ukończył Akademię Fotografii WSF AFA we Wrocławiu. Jest laureatem wielu konkursów fotografii prasowej. Realizował projekty fotograficzne na terenie Mołdawi, Nadniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej, Rumunii i Niemiec. Od 2006r. stały współpracownik tygodnika ?Newsweek Polska?.
Filipem Ćwikiem
(1973) Fotoreporter tygodnika ?Newsweek Polska?, wcześniej związany z ?Gazetą Wyborczą?. Tworzył i prowadził Dział Foto w dzienniku ?Polska The Times?. Pomysłodawca i juror konkursu ?Newsreportaż?. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz fotografię na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Interesują go wszelkie formy multimedialne.
Piotrem Małeckim
(1967) Studiował na Wydziale Operatorskim w Katowicach i fotografię w Anglii na BPCAD Bournemouth. Fotografuje od początku lat 90-tych. Pracował jako fotoreporter tygodnika ?Wprost?, a po paru latach zaczął działać niezależnie. Koncentruje się głównie na fotoreportażu. Portretuje artystów, polityków, aktorów. Czuje się równie dobrze pracując małoobrazkowym aparatem cyfrowym, jak też średnio- formatowym sprzętem. Pracuje dla magazynów polskich i zagranicznych.
Maciejem Jeziorkiem
(1973) Absolwent studiów teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i Studium Fotografii w Zespole Szkół Fototechnicznych im. Juria Gagarina w Warszawie. Uczestnik Credit Suisse Masterclass for photojournalists from East-Central Europe, Budapeszt 2004. Pracował dla ?Tygodnika Solidarność?, ?Życia Warszawy?, dziennika ?Życie? i ?Polska The Times?. Od roku 2002 współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Wielokrotnie nagradzany na konkursach fotografii prasowej: Polska Fotografia Prasowa, Newsreportaż, Grand Press Photo, BZ WBK Press Photo.
Zasady uczestnictwa w warsztatach
Pierwszym warunkiem uczestnictwa jest przejście selekcji, która będzie dokonywana na podstawie nadesłanych 20-30 zdjęć. Zdjęcia powinny mieć w dłuższym boku 1200 pikseli, mogą być ułożone w cykl lub cykle. Do zdjęć dołączony powinien być życiorys autora wraz z danymi kontaktowymi oraz nazwisko fotografa Fundacji Napo Images, pod kierunkiem którego uczestnik chce pracować.
Po obradach jury złożonego z członków Fundacji Napo Images i Yours Gallery, do udziału w warsztatach zaproszonych zostanie 15 - 20 osób
Uczestnik musi być przygotowany to udziału w warsztatach tak, jak do realizacji reportażu (mieć ze sobą aparat cyfrowy oraz laptop).
Koszt uczestnictwa w warsztatach to 2.500 PLN (w cenie warsztatów wliczony jest koszt noclegów wraz ze śniadaniami. Na miejscu istnieje możliwość wykupienia obiadu. Organizatorzy nie zapewniają transportu na miejsce ani transportu lokalnego)
Zdjęcia należy wysłać na adres ftp:
ftp://ftp.napo.nazwa.pl login: napo_warsztaty haslo: Fotograf01
Każdy uczestnik proszony jest o zrobienie swojej imiennej teczki na wskazanym wyżej FTP
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w dniu 31 lipca 2010r. Ogłoszenie wyników nastąpi 07 sierpnia 2010 r.
Źródło: Napo Images