Fotografia dokumentalna, uliczna i prasowa to bardzo ważne dziedziny. Dzięki wielu fotoreportażom możemy poznać realia panujące na świecie, historie różnych bohaterów i emocjonalne spojrzenie. Na pewno wiele z tych kadrów sprawi, że inaczej będziecie postrzegać niektóre sprawy.
Od początku swojego istnienia fotografia stała się narzędziem do zapamiętywania świata, jakim jest. W początkowym okresie fotografowie robili zdjęcia architektury, krajobrazu miejskiego, różnych sytuacji politycznych i gospodarczych, jak również wiele portretów.
Dzisiaj dzięki kadrom z przeszłości, możemy dowiedzieć się, jak wyglądało dawne życie – co było ważne, a co nie, jak kształtował się świat. Technologia obrazowania stale się zmienia, lecz istota medium, jakim jest fotografia dokumentalna, ciągle stoi na piedestale informacyjnym.
Jewgienij Stepanowicz Kobitew wyruszył na wojnę w 1941 roku i wrócił w 1945. Zdjęcie po lewej przedstawia go przed służba, po prawej po powrocie.
Konkursy takie jak World Press Photo czy polskie Grad Press Photo co roku podkreślają wagę zdjęć prasowych. To właśnie dzięki nim często dowiadujemy się nie tylko o konfliktach zbrojnych czy ludzkich tragediach, ale też o radosnych momentach. Świetnym przykładem są poniższe historyczne zdjęcia.
Wypadek samochodowy w Holandii. 1914.
Zamarznięty wodospad Niagara. USA, 1911.
Dzień wyzwolenia Auschwitz przez Armię Czerwoną. Polska, 1945.
Chłopiec, który po raz pierwszy w życiu zobaczył telewizor. 1948.
Anette Kellerman walczyła o to, by kobiety mogły nosić dopasowane jednoczęściowe stroje kąpielowe. Została aresztowana za nieobyczajne zachowanie. 1907.
100 000 mieszkanek Iranu protestujących przeciwko noszeniu hidżabów. Teheran, 1979.
Policja próbuje zatrzymać Mike'a Tysona po tym, jak odgryzł kawałek ucha Holyfieldowi. 1996.