Wiemy, jak wygląda struktura Słońca. To najbardziej szczegółowe obrazy dotychczas
Największy teleskop w Europie zarejestrował niesamowicie dokładne zdjęcia Słońca, które zdradzają szczegóły o jego powierzchni. Pierwszy raz w historii widać to tak dobrze. Naukowcy są o krok bliżej do odkrycia tajemnic głównej gwiazdy naszego układu.
22.09.2020 | aktual.: 22.09.2020 12:08
Teleskop GREGOR zlokalizowany jest w Hiszpanii i zarządzany przez niemieckich inżynierów. To narzędzie pozwala na zrobienie niezwykle szczegółowych zdjęć odległych obiektów dzięki nowemu układowi optycznemu opracowanemu przez Instytut Fizyki Solarnej Leibniza.
Ostatnie kadry plamy solarnej zrobione przy długości fal równej 430 nm ukazują piękno gwiazdy. Ciemniejszy punkt w centrum jest taki ze względu na inną długość emitowanych fal i niższą temperaturę niż promienie rozchodzące się dookoła.
Nie jest to jedyne tegoroczne zdjęcie, które wyjątkowo pokazuje powierzchnię Słońca. Ustawienie teleskopu na długość fal 516 nm zdradza szczegóły na temat komórkowej budowy solarnego pola magnetycznego. Zdjęcie również zostało wykonane w bardzo wysokiej rozdzielczości i jest podobne do tego, które zrobił teleskop z Narodowego Obserwatorium Słonecznego w USA.
GREGOR potrafi ująć bogaty w detale obraz na Słońcu o powierzchni około 50 km. Odległość między urządzeniem a gwiazdą wynosi około 1,4 miliona kilometrów, co jest naprawdę imponującym wynikiem. Naukowcy z Instytutu Leibniza porównują to zdjęcie do szczegółowego obrazu szpilki znalezionej na polu do piłki nożnej z odległości kilometra.