Wiemy, jak wygląda struktura Słońca. To najbardziej szczegółowe obrazy dotychczas

Wiemy, jak wygląda struktura Słońca. To najbardziej szczegółowe obrazy dotychczas
Marcin Watemborski

22.09.2020 09:04, aktual.: 22.09.2020 12:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Największy teleskop w Europie zarejestrował niesamowicie dokładne zdjęcia Słońca, które zdradzają szczegóły o jego powierzchni. Pierwszy raz w historii widać to tak dobrze. Naukowcy są o krok bliżej do odkrycia tajemnic głównej gwiazdy naszego układu.

Teleskop GREGOR zlokalizowany jest w Hiszpanii i zarządzany przez niemieckich inżynierów. To narzędzie pozwala na zrobienie niezwykle szczegółowych zdjęć odległych obiektów dzięki nowemu układowi optycznemu opracowanemu przez Instytut Fizyki Solarnej Leibniza.

Ostatnie kadry plamy solarnej zrobione przy długości fal równej 430 nm ukazują piękno gwiazdy. Ciemniejszy punkt w centrum jest taki ze względu na inną długość emitowanych fal i niższą temperaturę niż promienie rozchodzące się dookoła.

Obraz

Nie jest to jedyne tegoroczne zdjęcie, które wyjątkowo pokazuje powierzchnię Słońca. Ustawienie teleskopu na długość fal 516 nm zdradza szczegóły na temat komórkowej budowy solarnego pola magnetycznego. Zdjęcie również zostało wykonane w bardzo wysokiej rozdzielczości i jest podobne do tego, które zrobił teleskop z Narodowego Obserwatorium Słonecznego w USA.

GREGOR potrafi ująć bogaty w detale obraz na Słońcu o powierzchni około 50 km. Odległość między urządzeniem a gwiazdą wynosi około 1,4 miliona kilometrów, co jest naprawdę imponującym wynikiem. Naukowcy z Instytutu Leibniza porównują to zdjęcie do szczegółowego obrazu szpilki znalezionej na polu do piłki nożnej z odległości kilometra.

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)