Wilczy Księżyc: Jak sfotografować zaćmienie Księżyca?
Pełnia Księżyca w styczniu nazywana jest Wilczym Księżycem. 10 stycznia będziemy obserwować jednocześnie dwa zjawiska: pełnię oraz półcieniowe zaćmienie Księżyca. Wyjaśniamy na czym polega to zjawisko i gdzie najlepiej je obserwować.
Co to jest zaćmienie Księżyca?
Zaćmienie Ksieżyca to moment, w którym Księżyc przechodzi bezpośrednio za Ziemię, w jej cień. W tym czasie zarówno Słońce, jak i Ziemia wraz ze swoim satelitą są ustawione w jednej linii. Do zaćmienia Księżyca może dojsć tylko podczas jego pełni i nie należy mylić tego zjawiska z nowiem.
Wilczy Księżyc - co to oznacza?
Nazwa Wilczy Księżyc wywodzi się od rdzennych Amerykanów. W styczniową pełnię słychać było wycie wilków, które podchodziły blisko ludzkich siedzib w poszukiwaniu pożywienia. Pierwsza pełnia tego roku jest wyjątkowa, ponieważ będziemy mogli zaobserwować jednocześnie częściowe zaćmienie Księżyca.
Zaćmienie Księżyca styczeń 2020
Zaćmienie Księżyca występuje gdy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem w pełni. Między 9 a 11 stycznia będziemy mogli zaobserwować pełnię, a półcieniowe zaćmienie nastąpi między 17:00 a 22:00 w piątek wieczorem. Około godziny 20:00 w cieniu znajdzie się nawet 90 proc. tarczy Księżyca.
Gdzie oglądać zaćmienie Księżyca?
Półcieniowe zaćmienie Księżyca będzie widoczne w Azji, Australii, Europie i Afryce. W Polsce najlepiej obserwować je z dala od miejskich świateł. Widoczność zjawiska zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych. W wielu miejscach Polski prognozowane jest zachmurzenie, co może utrudnić podziwianie zjawiska.
Jak fotografować zaćmienie Księżyca?
Szczegółowy poradnik na temat fotografowania półcieniowego zaćmienia Księżyca możecie przeczytać tutaj. Przypomnijmy kilka najważniejszych zasad.
- obiektyw z długą ogniskową
- statyw
- wężyk spustowy lub pilot
- przysłona przymknięta w okolicach f/6.3 - f/8
- minimalna wartość ISO
- czas naświetlania dostosowany do ogniskowej obiektywu (reguła 100)