Wojna w Ukrainie: Odessa przygotowuje się do obrony

Wojna w Ukrainie: Odessa przygotowuje się do obrony

Wojna w Ukrainie: Odessa przygotowuje się do obrony
Źródło zdjęć: © © Gilles Bader / Zuma Press via Forum
Marcin Watemborski
04.03.2022 10:06, aktualizacja: 26.07.2022 13:23

Kolejne miasta Ukrainy przygotowują się do obrony przed agresją wojsk Federacji Rosyjskiej. Mieszkańcy są mocno zaangażowani w procesy ustawiania barykad, zabezpieczania żywności i nie tylko. Tak wygląda rzeczywistość w Odessie.

Odessa jest bardzo dużym miastem położonym nad Morzem Czarnym. W sezonie letnim jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych, lecz obecna rzeczywistość jest zgoła inna. Od 24 lutego 2022 r. Ukraina jest w stanie wojny z Federacją Rosyjską, która rozpoczęła inwazję z rozkazu prezydenta Władimira Putina.

Biorąc pod uwagę status Odessy jako miasta turystycznego, ma ono bardzo duże znaczenie dla całego obwodu odeskiego. Głównymi atrakcjami i zabytkami są m.in.: Filharmonia Miejska, Stara Giełda, Pałac Woroncowów, Schody Potiomkinowskie, Teatr Opery i Baletu, Odeski Uniwersytet Narodowy, Pałac Beliny-Brzozowskiego, Dom Adama Mickiewicza podczas zesłania, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie (Kościół Polski) i wiele innych.

Obraz
© © Gilles Bader / Zuma Press via Forum

W 2020 r. liczba stałych mieszkańców Odessy przekroczyła 1 milion. Jest to trzecie największe miasto w Ukrainie – tuż po Kijowie i Charkowie. Od 2009 r. centrum Odessy jest wpisane na ukraińską listę informacyjną UNESCO zawierającą obiekty, które są rozpatrywane jako gotowe do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Odessa ma bardzo ważne znaczenie gospodarcze. Miasto charakteryzuje się rozwiniętymi przemysłami: maszynowym, stoczniowym, chemicznym, elektrotechnicznym czy rafineryjnym. Jest to również największy port morski Ukrainy, w którym przeładowywane są liczne towary. W Odessie stacjonuje również flota morska kraju oraz znajdują się tam potężny węzeł kolejowy i lotnisko.

Obraz
© © Gilles Bader / Zuma Press via Forum

Mieszkańcy Odessy są stuprocentowo świadomi nadchodzącej wielkimi krokami agresji rosyjskiej. Od początku wojny przygotowują miasto do obrony. Powstały banki żywności, aktywowano schrony i postawiono polowy szpital. Organizacja mieszkańców jest na najwyższym poziomie – łącznie z zabezpieczaniem zabytków.

Obraz
© © Gilles Bader / Zuma Press via Forum
Obraz
© © Gilles Bader / Zuma Press via Forum
Obraz
© © Gilles Bader / Zuma Press via Forum
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)