Wojna w Ukrainie: Pasjonaci dronów namierzają rosyjskie wojska

Wojna w Ukrainie: Pasjonaci dronów namierzają rosyjskie wojska
Marcin Watemborski

08.03.2022 09:07, aktual.: 26.07.2022 13:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wojna w Ukrainie trwa od 24 lutego 2022 roku. Oprócz zawodowych żołnierzy, w obronę kraju angażują się cywile. Niektórzy z nich mają zdolności, które bardzo się przydają. Zobaczcie, jak fotografowie specjalizujący się w lataniu dronami zajmują się rozpoznaniem terenu i wojsk nieprzyjaciela.

Fotografowanie za pomocą dronów kojarzymy głównie z pięknych zdjęć krajobrazowych. W przypadku wojny w Ukrainie, specjaliści z tej dziedziny wykorzystują swój talent i umiejętności po to, by pomóc wojsku oraz cywilom. Informacje, które dostarczają, są kluczowe dla strategicznego planowania ruchów Ukraińców.

Przyglądanie się światu z lotu ptaka ma ogromną zaletę – wszystko widać jak na dłoni. Dzięki bardzo szybkiemu rozwojowi dronów konsumenckich w ostatnich latach, do spojrzenia na ziemię z powietrza nie potrzeba już samolotów, a wystarczy małe urządzenie. Świetnym przykładem są drony DJI Mavic Mini, które mają zostać dostarczone na Ukrainę.

Ukrainian drone enthusiasts detect Russian forces

Na filmie udostępnionym przez agencję Associated Press widać cywilów, którzy przekazali swoje drony na potrzeby wojska lub sami zgłosili się jako operatorzy zajmujący się rozpoznawaniem terenu Nie chodzi jedynie o stałe rozmieszczenie maszyn wojskowych, ale również o ruchy wojsk nieprzyjaciela. Dzięki współczesnej technologii obraz jest przekazywany na żywo.

Mimo tego, że te malutkie statki bezzałogowe nie mogą przenosić ładunków, ani nie da się na nich zainstalować broni, to ich znaczenie jest bardzo duże. Zgodnie z tym, co podaje AP, ukraińskie wojska często polegają na koordynatach GPS rosyjskiego agresora, które dostarczane są przez drony. Dzięki temu można zaplanować nie tylko defensywę, ale również czas i trasę przejść dla cywilów, którzy czekają na ewakuację.

W kontekście korzystania z dronów komercyjnych jak DJI Mavic Mini pojawiają się jednak obawy, czy operatorzy nie zostaną wyśledzeni. Drony chińskiego producenta są wyposażone w zabezpieczenie, które stale przesyła do firmy koordynaty pilota. Ukraińcy boją się, że DJI mogłoby przekazać je rosyjskim wojskom. Producent odmówił komentarza w tej kwestii.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)