Wojna w Ukrainie: Zagraniczni ochotnicy dołączają do ukraińskiej armii we Lwowie

Ochotnicy z Wielkiej Brytanii chcą dołączyć do ukraińskiej armii.
Ochotnicy z Wielkiej Brytanii chcą dołączyć do ukraińskiej armii.
Źródło zdjęć: © © Kai Pfaffenbach / Reuters via FORUM
Marcin Watemborski

08.03.2022 12:03, aktual.: 26.07.2022 13:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już 2 dni po wybuchu wojny w Ukrainie, prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim przemówieniu oświadczył, że zostanie stworzony specjalny legion armii ukraińskiej, do którego mogą przystępować cudzoziemcy. Chętnych nie brakuje, a oto dowód. Ci ludzie są gotowi do walki w imię wolnej Ukrainy.

Jak podawały Wiadomości WP 26 lutego 2022 roku, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swojej odezwie zaznaczył, że kluczowym dowodem wsparcia dla jego kraju będą obcokrajowcy wstępujący do armii ukraińskiej. Nie trzeba było czekać długo na odzew.

Legion składający się z cudzoziemców ma jest częścią Wojsk Obrony Terytorialnej Ukrainy. Mogą do niego wstąpić wszyscy chętni, którzy chcą wesprzeć kraj Zełenskiego w walce o wolność i odpierać ataki rosyjskiego agresora. By to zrobić, należy zgłosić się do ambasady Ukrainy na terenie danego kraju.

Mężczyzna o pseudonimie "Jacks" przyjechał do Lwowa z Wielkiej Brytanii, by dołączyć do legionu dla cudzoziemców w armii ukraińskiej.
Mężczyzna o pseudonimie "Jacks" przyjechał do Lwowa z Wielkiej Brytanii, by dołączyć do legionu dla cudzoziemców w armii ukraińskiej.© © Kai Pfaffenbach / Reuters via FORUM

W przypadku obowiązującego w Polsce prawa, każdy obywatel może zgłosić się do odbycia służby w wojsku innego kraju, aczkolwiek potrzebna jest na to stosowna zgoda. Nie można zgłosić się mimowolnie. Będzie to wówczas przestępstwem ściganym z urzędu. Wymagany jest szereg dokumentów oraz zgoda MSWiA w przypadku cywilów lub MON-u w przypadku żołnierzy zawodowych.

Chętnych do wsparcia Ukrainy nie brakuje, a świadczą o tym kolejne transporty do Lwowa. Pojawiają się tam ochotnicy z różnych krajów. Niektórzy nie chcą pokazywać twarzy i proszą, by zwracać się do nich pseudonimami. Inni nie widzą w tym żadnego problemu.

Michael jest gotowy iść na front i walczyć za wolną Ukrainę. Chce dołączyć do legionu dla cudzoziemców.
Michael jest gotowy iść na front i walczyć za wolną Ukrainę. Chce dołączyć do legionu dla cudzoziemców.© © Kai Pfaffenbach / Reuters via FORUM

O tym, jak można wstąpić legalnie w szeregi armii ukraińskiej przeczytacie w artykule WP Wiadomości.

"Kruger" nie chce pokazywać twarzy. Chce natomiast walczyć ramię w ramię z Ukraińcami o wolność ich kraju.
"Kruger" nie chce pokazywać twarzy. Chce natomiast walczyć ramię w ramię z Ukraińcami o wolność ich kraju.© © Kai Pfaffenbach / Reuters via FORUM
n/z ochotnicy z Wielkiej Brytanii: Scouser, Jacks oraz Ben Grant.
n/z ochotnicy z Wielkiej Brytanii: Scouser, Jacks oraz Ben Grant.© © Kai Pfaffenbach / Reuters via FORUM
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)