Wygląda jak truskawka i mieszka na głębokości ponad 700 metrów. Jest przedziwna!

Wygląda jak truskawka i mieszka na głębokości ponad 700 metrów. Jest przedziwna!

Wygląda jak truskawka i mieszka na głębokości ponad 700 metrów. Jest przedziwna!
Źródło zdjęć: © © MBARI
Marcin Watemborski
28.03.2022 08:19, aktualizacja: 26.07.2022 13:21

Naukowcy z Monterey Bay Aquarium Research Institute nagrali niesamowite zwierzę. To kałamarnica, która swoim wyglądem do złudzenia przypomina słodką, letnią truskawkę. Prawda o niej jest jednak zupełnie inna.

W przypadku tego nagrania truskawkowej kałamarnicy są dwie ciekawe rzeczy. Oczywiście przede wszystkim chodzi o bohatera, czyli kałamarnicę będącą przedstawicielem gatunku Histioteuthis heteropsis. Charakterystyczną cechą tych zwierząt jest asymetria w budowie oczu – prawe jest okrągłe, błękitne i wklęsłe, zaś lewe jest dwukrotnie większe, żółtozielone oraz teleskopowe.

Zgodnie z informacjami na temat występowania kałamarnic z rodziny Histioteuthidae, żyją one na głębokościach od 500 do 1000 metrów. Bohater filmiku, którego możecie zobaczyć pod spodem został zarejestrowany na głębokości 725 metrów w rowie tektonicznym Monterey, którego maksymalna głębokość wynosi ok. 3600 metrów.

Deep-sea sighting: The strawberry squid’s mismatched eyes are the perfect pair

Co ciekawe, swój nietypowy kolor, kałamarnica zawdzięcza otaczającemu ją środowisku. Przybiera ona barwę tego, co jest wokół niej, by lepiej się zamaskować i polować na swoje ofiary. Kamuflaż sprawia zapewnia również bezpieczeństwo – potencjalne drapieżniki w ten sposób omijają kałamarnicę podczas swoich łowów.

Druga ciekawostka dotyczy urządzenia, którym naukowcy z MBARI zarejestrowali zwierzę. Była to zupełnie nowa kamera zamontowana na zdalnie sterowanej łodzi (ROV). Urządzenie powstało bezpośrednio na potrzeby instytutu. Nowa kamera MxD SeaCam w połączeniu z oświetleniem DeepSea Power & Light pozwala na eksplorację głębokich i niedostępnych regionów oceanów.

Nowy ROV MBARI z kamerą odpowiada za rejestrowanie obrazów w rozdzielczości 4K, które doskonale oddają tajemnice morskich głębin.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)