Wystawa World Press Photo 2009 w Poznaniu

Wystawa World Press Photo 2009 w Poznaniu

5 polaków nagrodzonych na World Press Photo 2009, fot. Anthony Suau
5 polaków nagrodzonych na World Press Photo 2009, fot. Anthony Suau
Krzysztof Basel
06.05.2009 07:30, aktualizacja: 02.08.2022 10:27

Zaledwie 3 dni po gali wręczenia nagród  i otwarciu premierowej wystawy w Amsterdamie fotografie konkursu World Press Photo 2009 zawitają do Poznania. Już jutro, 7 maja w Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu zobaczymy najlepsze prasowe zdjęcia roku.

W 52. edycji najbardziej znanego i prestiżowego konkursu fotografii prasowej na świecie, World Press Photo, zwyciężyła fotografia Amerykanina Anthonego Suau. Czarno-białe zdjęcie przedstawia policjanta, przeszukującego dom w Cleveland po eksmisji zadłużonych lokatorów. Fotografia pokazuje skutki trwającego obecnie kryzysu, który jest mocno widoczny w USA. Polacy przysłali do konkursu aż 104 zdjęcia. Efekt jest widoczny - wśród laureatów znalazło się aż 5 rodaków.

Obraz

Fot. Wojciech Grzędziński, Napo Images / Dziennik (Georgian conflict, August)

Fotoreportaż Wojciecha Grzędzińskiego z Napo Images o konflikcie w Gruzji, otrzymał 3. nagrodę w kategorii ?Wydarzenia?. Drugie miejsce w kategorii ?Ludzie? przyznano mieszkającej w Gruzji Justynie Mielnikiewicz. Jej fotoreportaż, również dotyczący wojny w Gruzji, został opublikowany w The New York Times. Tomasz Gudzowaty od lat jest nagradzany na WPPh. Stało się tak i w tym roku. Jego fotografia ukazująca młodego jeźdźca z Mongolii otrzymała trzecią nagrodę w kategorii ?Sport?. Dzięki fotografii Tomasza Wiecha z Gazety Wyborczej Kraków dowiedzieliśmy się, jak wygląda codzienne śniadanie w korporacji. Autor został wyróżniony 3. miejscem w kategorii ?Życie codzienne?. Na koniec warto wspomnieć o interesującym cyklu Kacpra Kowalskiego z agencji Kosycarz Foto Press. Autor sfotografował z powietrza plażę we Władysławowie. Na ośmiu zdjęciach widzimy, jak miejsce letniego wypoczynku jest puste rano, potem intensywnie się zapełnia, aż popołudniu znów widzimy tylko kilkunastu. Cykl został uhonorowany 2. nagrodą w kategorii ?Sztuka i rozrywka?.

ZOBACZ TEŻ:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)