Wyszukiwarka obrazów Google pokaże informacje o prawach autorskich

Wyszukiwarka obrazów Google pokaże informacje o prawach autorskich
Monika Homan

01.10.2018 08:51, aktual.: 26.07.2022 16:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Google wprowadza możliwość wyświetlenia informacji o prawach autorskich w wyszukiwarce obrazów. To kolejny krok do ochrony własności twórców w internecie.

Po tym, jak Google usunęło bezpośrednie linki do obrazów i zaczęło wyświetlać informacje o tym, że obraz może byc chroniony prawami autorskimi, firma we współpracy z CEPIC i IPTC wprowadzi zmiany, które maja na celu ułatwić dostęp do informacji, kto jest autorem zdjęcia. Już niedługo w wyszukiwarce obrazów dostępna będzie opcja wyświetlenia informacji o autorze obrazu, które zapisane są w metadanych.

Obraz
© [Google](https://www.blog.google/products/search/imagerightsmetadatagoogleimages/)
  • Zwykle trudno określić autora obrazów w internecie, a także to, kto posiada do nich prawo. Dlatego Google uwzględni metadane związane z prawami w Grafice Google - pisze firma na swoim blogu.
Obraz

Jeśli tylko zapiszecie informacje o prawach autorskich w pliku, informacja o nich będzie dostępna dla każdego użytkownika przeglądarki obrazów Google. Dane te możecie wprowadzić w Lightroomie. W panelu Library znajdziecie zakładkę "Metadata", a tam rubrykę "copyright". Ważne, żeby zmienić status na "copyrighted", wtedy informacja o waszych prawach do tego zdjęcia zostanie zapisana w eksportowanym pliku. Wybierając opcję "Edit Presets" możecie dodać też informacje kontaktowe.

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)