Zaćmienie Słońca jakiego nie widziałeś. Ten film powstał z 50 000 zdjęć!

Zaćmienie Słońca jakiego nie widziałeś. Ten film powstał z 50 000 zdjęć!

Zaćmienie Słońca jakiego nie widziałeś. Ten film powstał z 50 000 zdjęć!
Źródło zdjęć: © © Göran Strand
Marcin Watemborski
17.06.2021 09:27, aktualizacja: 17.06.2021 11:27

Zaćmienie Słońca z 10 czerwca 2021 roku było zachwycające. Wielu fotografów i filmowców podjęło się uwiecznienia tego zjawiska i co chwila prezentują nowe prace. Jednym z nich jest Göran Strand, który postanowił pokazać zaćmienie w postaci filmu poklatkowego. Wymagało to od niego nie tylko umiejętności, ale cierpliwości i konkretnego planu.

Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, w którym Księżyc przechodzi między Ziemią, a Słońcem. Srebrny Glob przysłania gwiazdę naszego układu, dzięki czemu przez jakiś czas widać tylko jej część. Zaćmienie może być całkowite – wtedy widzimy jedynie świetlistą obręcz lub częściowe, gdy naszym oczom ukazuje się słoneczny rogalik.

10 czerwca 2021 roku zaćmienie można było obserwować z różnych części świata. W większości było ono widoczne w formie częściowej, co udało się ująć na licznych zdjęciach. Göran Strand skompresował zjawisko w postaci 1-sekundowego filmu poklatkowego. Niech was jednak nie zwiedzie jego długość – wymagało to sporo pracy.

Partial Solar Eclipse - time lapse

Na filmie poklatkowym Görana zobaczymy częściowe zaćmienie Słońca, zarejestrowane z miejscowości Östersung w Szwecji. Fotograf wykonał około 50 000 klatek, by móc stworzyć wrażenie bardzo płynnego ruchu Słonca. Wykorzystał do tego teleskop solarny Lunt LS80THa/PT, kamerę PointGrey Grasshopper 3 CCD oraz mocowanie statywowe Sky-Watcher AZ-EQ6 GT Pro.

Na 50 000 klatek znalazł się przebieg prze 2,5-godzinne zjawisko. Pliki zajęły na dysku aż 250 GB. Końcowy filmik jest zmontowany z zaledwie 50 najlepszych klatek, z których każda obroniłaby się w formie osobnego zdjęcia pełnego szczegółów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)