Zapierające dech w piersi zdjęcie mgławicy Pierścień wygląda jak kolorowe oko

Kosmiczny Teleskop Hubble’a pokazał po raz kolejny, że mimo swojego wieku, wciąż potrafi dostarczyć NASA wspaniałych obrazów. Doskonałym przykładem jest ten kadr mgławicy Pierścień, który przypomina kolorowe oko lub plamę benzyny na drodze. Widok jest tak hipnotyzujący, że nie da się od niego oderwać.

Mgławica Pierścień (M57) widziana przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
Mgławica Pierścień (M57) widziana przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
Źródło zdjęć: © NASA
Marcin Watemborski

06.04.2023 10:44

Kosmiczny Teleskop Hubble’a (Hubble Space Telescope, HST) cały czas daje radę! Mimo tego, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (James Webb Space Telescope, JWST) dostarcza coraz bardziej interesujących zdjęć, jak to wykorzystujące soczewkę grawitacyjną, HST jest w stałym użyciu i ma się świetnie.

Zdjęcie mgławicy Pierścień (M57) wykonane przez HST zostało wybrane przez NASA Astronomicznym Zdjęciem Dnia. Zobaczymy na nim wspomniany obiekt w przepięknych kolorach. Od zewnątrz widać czarną toń kosmosu, czerwony, żółty, zielony oraz niebieski. Sama mgławica przypomina oko, benzynę wylaną na czarnej drodze lub ostrygę. Ten abstrakcyjny obraz zapada w pamięć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Judy Schmidt z NASA mówi, że Kosmiczny Teleskop Hubble’a zarejestrował pokaźny zbiór danych, który posłużył do zobrazowania mgławicy Pierścień. Jest to jeden z najbardziej znanych owalnych obiektów w kosmosie. Gorąca gwiazda w centrum jonizuje otaczające ją gazy, przez co te nabierają wspaniałych kolorów. Wielkość mgławicy Pierścień to rok świetlny, zaś jej odległość od Ziemi wynosi 2,5 tys. lat świetlnych.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)