Zapierający dech w piersi timelapse ukazuje niezwykłe szczegóły powierzchni Słońca

Miguel Claro pokazał niezwykłe szczegóły powierzchni Słońca.
Miguel Claro pokazał niezwykłe szczegóły powierzchni Słońca.
Źródło zdjęć: © Vimeo | Miguel Claro
Marcin Watemborski

18.08.2023 13:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ludzie uwielbiają patrzeć w niebo – zarówno nocą, jak i za dnia. Słońce od zawsze było obiektem fascynacji różnych kultur. Wiele z nich utożsamiało gwiazdę naszego układu z bogami i oddawali jej cześć. Dziś jednak spoglądamy na Słońce inaczej. Dzięki współczesnej wiedzy i technologii możemy coraz lepiej poznawać zachodzące na nim procesy. Rzućcie okiem na ten genialny film poklatkowy, a będziecie wiedzieć, skąd ta fascynacja.

Słońce jest wyjątkowo aktywne w tym roku. Burze solarne przesunęło występowanie zórz polarnych, które można obserwować w regionach bardziej oddalonych na południe od bieguna północnego Ziemi. Astrofotograf Miguel Claro zaserwował miłośnikom kosmosu bardzo smakowity kąsek w postaci filmu poklatkowe, ukazującego powierzchnię Słońca bardzo szczegółowo. Na nagraniu zobaczymy tarczę naszej gwiazdy i jego dynamiczne wybuchy na jej powłoce.

Po to, by zrealizować materiał, Miguel odwiedził park nocnego nieba Alqueva w Portugalii. Co ciekawe, jest to pierwsze miejsce turystyki świetlnej na świecie. Do zarejestrowania zdjęć wykorzystał kamerę Player One Saturn-M SQR podłączoną do teleskopu Lunt LS100.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Realizowanie materiałów zajęło mu zaledwie 3,5 godziny. W ciągu tego czasu zebrał aż 3 TB danych, które później musiał przetworzyć, by wyrenderować film poklatkowy w rozdzielczości 5K. Końcowy efekt to 213 doskonałych zdjęć powierzchni Słońca.

Jednym z wyzwań podczas realizacji takich materiałów jest ochrona wzroku. Nigdy, ale to przenigdy, nie patrzcie w Słońce bez odpowiednich filtrów. Może to uszkodzić oczy. Podobnie ze sprzętem – lepiej założyć kilka filtrów i nie martwić się o przepalenia. Jeśli jednak nie zamierzacie sami robić zdjęć Słońca, możecie się delektować tym wspaniałym timelapsem.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)