Zawaliło się "drzewo wisielców". Stary dąb miał kilkaset lat

Zawaliło się "drzewo wisielców". Stary dąb miał kilkaset lat
Źródło zdjęć: © © Piotr Tumidajski / FORUM
Marcin Watemborski

06.09.2021 10:14, aktual.: 06.09.2021 12:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Każdy miłośnik fotografii krajobrazowej z Małopolski na pewno kojarzył ten dąb. Drzewo wisielców, mimo swojej bardzo mrocznej nazwy, miało wielu miłośników. Niestety kilkusetletni dąb runął.

Drzewo wisielców to przydomek, który ludzie nadali staremu dębowi z miejscowości Sułoszowa (37 km na północ od Krakowa). Uschnięte drzewo, stojące na uboczu, wyglądało przerażająco. Jego powykręcane gałęzie pozbawione liści przywodziły na myśl obrazy z horrorów. Jedna z lokalnych legend mówi o tym, że pod drzewem ludzie szukali złota.

Stary dąb zawalił się przez silny wiatr 31 sierpnia 2021 roku. Niefortunnej sytuacji sprzyjały też opady deszczu, które sprawiły, że grunt stał się grząski. Drzewo było tak znane, że pojawiało się na miejscowych pocztówkach czy magnesach.

Obraz
© © Piotr Tumidajski / FORUM

Dla miłośników fotografii przyrodniczej oraz turystów to smutna historia. Niemalże tak smutna, jak uszkodzenie znanej sosenki ze szczytu Sokolnicy, która została zniszczona podczas akcji ratowniczej.

Obraz
© © Piotr Tumidajski / FORUM

Ciekawostką jest to, że dąb z Sułoszowej doczekał się swojego upamiętnienia w polskiej drzew wideo Wiedźmin 3: Dziki Gon, gdzie drzewo wisielców znajdziemy w Velen, czyli północno-zachodniej części Tamerii.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)