Zrób to sam: Kamerka noktowizyjna z czujnikiem ruchu

W USA bardzo popularne jest instalowanie kamerek wyposażonych w czujniki ruchu. Te urządzenia potrafią być jednak dość drogie, ale można zrobić je własnoręcznie, co udowodnił Sam – jeden z użytkowników forum Hackaday.

Zrób to sam: Kamerka noktowizyjna z czujnikiem ruchu
Marcin Watemborski

26.11.2021 | aktual.: 26.07.2022 14:18

Sam wziął sobie za punkt honoru zbudowanie kamerki, która umożliwi mu podglądanie tego, co dzieje się nocą. Chciał, by aktywowała się jedynie wtedy, gdy wykryje ruch. O ile twórca tego rozwiązania mógł pójść na łatwiznę i kupić gotowe urządzenie, to stwierdził, że własnoręczna konstrukcja będzie ciekawsza.

Rozwiązania, jak to, które opracował Sam, zyskują na popularności w Polsce. O ile w USA są codziennością, tak u nas jeszcze nie. Przeważnie wykorzystuje się je po to, by rejestrować osoby zbliżające się do drzwi wejściowych domu – na pewno widzieliście w internecie filmiki z niesfornymi kurierami rzucającymi paczkami albo dziwne odwiedziny w środku nocy.

Tak wyglądają urządzenia złożone w obudowie.
Tak wyglądają urządzenia złożone w obudowie.

Twórca noktowizyjnej kamerki zdecydował się jednak wykorzystać ją do celów badawczych. Dzięki urządzeniu chciał obserwować zwierzęta, które odwiedzają jego ogród. Do budowy wykorzystał mikro-komputer Raspberry Pi Zero, do którego podłączył moduł kamery podczerwonej oraz czujnik ruchu o najkrótszym czasie reakcji wynoszącym około 0,5 sekundy. Zestawienie wszystkich części pozwoliło Samowi stworzyć urządzenie, które aktywuje się jedynie, gdy wykryje w pobliżu żywą istotę – bez problemu zareagowałoby, gdyby zbliżył się do niego człowiek.

Co ciekawe, całość była bardzo mała, a dzięki wykorzystaniu Raspberry Pi Zero Sam zyskał możliwość podglądania na żywo obrazu oraz ściągania nagrań bezprzewodowo za pośrednictwem wbudowanego modułu Wi-Fi. Kamerka ma rozdzielczość 5 Mpix, więc bez problemu rejestruje obraz o Full HD. Co do czujnika ruchu, Sam powiedział, że jest to dokładnie taki sam moduł, jakiego używa się w domowych systemach bezpieczeństwa.

Sam przygotował schemat obudowy do wydrukowania w 3D.
Sam przygotował schemat obudowy do wydrukowania w 3D.

Jeśli chcielibyście zbudować samemu taką kamerkę, możecie to zrobić dzięki schematowi Sama. W dokumentacji znajdziecie również plik, który umożliwi wam wydruk obudowy z wykorzystaniem drukarki 3D. Projekt nie jest trudny, a efekty mogą być bardzo ciekawe!

squirrel looking

swoop

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
ciekawostkiInspiracjeSprzęt fotograficzny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)