Zdjęcia rentgenowskie egipskich mumii. Naukowcy zajrzeli do ich środka
Trzy zmumifikowane zwierzętach, pochodzące z czasów starożytnego Egiptu zostały cyfrowo "rozpakowane". Dzięki skanom 3D o wysokiej rozdzielczości naukowcy mogli zajrzeć do ich środka i dowiedzieć się nieco więcej o ich specyfice.
27.08.2020 | aktual.: 26.07.2022 14:46
Zmumifikowane wąż, ptak oraz kot z kolekcji Centrum Egiptu na Uniwersytecie Swansea mają co najmniej 2000 lat. Starożytne teksty wskazują, że były one ofiarami dla dusz zmarłych, ale tak naprawdę niewiele wiadomo o ich losie.
Niezwykłe szczegóły
Naukowcy za pomocą skanerów mikro CT, które generują obrazy 3D o rozdzielczości 100 razy większej niż w przypadku tomografii medycznej, zajrzeli do wnętrza mumii. Szczątki zwierząt zostały poddane szczegółowej analizie, dzięki czemu badacze dowiedzieli się więcej na temat sposobu ich zabijania i rytuału, który się z tym wiąże. Wyniki analiz zostały opisane na łamach czasopisma naukowego "Scientific Reports".
Zastosowanie skanerów mikro CT było możliwe dzięki współpracy pomiędzy Centrum Egiptu i Wydziału Inżynierii Uniwersytetu Swansea, nawiązanej przez przypadek.
- Projekt rozpoczął się wyłącznie dlatego, że wydział inżynierii znajdował się naprzeciwko Centrum Egipskiego i przy kawie wspomniałem, że nasz skaner rentgenowski może ujawnić, co kryje się w ich zwierzęcych mumiach – powiedział prof. Richard Johnston, zaangażowany w badania.
Zwierzęta wykorzystywane do rytuałów
Zespół badawczy składający się z inżynierów, archeologów, biologów oraz egiptologów dokonał wielu istotnych odkryć. Naukowcy zauważyli niewyrośnięte zęby ukryte w kości szczęki zmumifikowanego kota, które sugerowały, że jego wiek nie przekraczał 5 miesięcy. Z kolei oddzielenie kręgów szyjnych wskazywało, że najprawdopodobniej został uduszony. Wirtualne pomiary kości sugerowały, że ptak najbardziej przypominał pustułkę, a analiza złamań kości u węża - młodej egipskiej kobry - wykazała, że został zabity przez uderzenie o ziemię lub ścianę.
Ustalenia są zgodne z tym, co wiadomo na temat rytualnej mumifikacji zwierząt. Starożytni Egipcjanie mumifikowali zwierzęta, a także ludzi, w tym koty, ibisy, jastrzębie, węże, krokodyle i psy. Czasami zwierzęta grzebano razem ze swoimi właścicielami, jako źródło pożywienia dla zmarłych, ale najczęściej były one ofiarami dla bogów. Zwierzęta zabijali i balsamowali kapłani świątynni. Uważa się, że w ten sposób powstało około 70 milionów mumii zwierzęcych.