Zdjęcia satelitarne rosyjskiej bazy wojskowej na Krymie. Widać ogrom zniszczeń

Zdjęcia zniszczeń w rosyjskiej bazie wojskowej na Krymie
Zdjęcia zniszczeń w rosyjskiej bazie wojskowej na Krymie
Źródło zdjęć: © ©Maxar Technologies
Karolina Modzelewska

11.08.2022 20:31, aktual.: 12.08.2022 08:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sieci pojawiły się zdjęcia satelitarne przedstawiające rosyjską bazę wojskową na Krymie 9 oraz 10 sierpnia. Porównanie fotografii pozwala zobaczyć skalę zniszczeń, w tym liczne wraki samolotów.

Zdjęcia przedstawiają rosyjską bazę wojskową Saki w pobliżu Nowofiedorowki i zniszczenia, jakie powstały po wybuchach w tym miejscu. Ukraina oficjalnie nie przyznaje się do ataków, a Rosyjskie Ministerstwo Obrony zaprzecza, że baza na Morzu Czarnym została ostrzelana. Jego przedstawiciele twierdzą natomiast, że na miejscu doszło do zapalenia się amunicji, która eksplodowała. Wskutek tego zdarzenia miała zginąć jedna osoba, a co najmniej 13 zostało rannych.

Zdjęcia satelitarne pokazują skalę zniszczeń w bazie Saki

Zdjęcia satelitarne zostały opublikowane m.in. przez amerykańską firmę Maxar Technologies. Ich analiza pozwala zauważyć wiele zniszczonych samolotów wojskowych oraz budynków. Serwis Defence Blog podaje, że zniszczono co najmniej trzy wielozadaniowe samoloty bojowe Su-30 i kilka dwusilnikowych bombowców frontowych Su-24.

Świat widziany z kosmosu, czyli właśnie na zdjęciach satelitarnych, jest niezwykle interesujący. Tego typu obrazowanie pozwala bardzo dokładnie obserwować i porównywać, co dzieje się w określonych lokalizacjach i jakie zmiany w ich przypadku zachodzą. Zdjęcia satelitarne są wykonywane przez specjalne satelity obserwacyjne, które zapewniają wysoką rozdzielczość i gwarantują regularne i szybkie przesyłanie danych na Ziemię. Są to urządzenia obsługiwane zarówno przez rządy, jak i komercyjne podmioty.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie