Zdjęcie dnia. Karłowate żyrafy z Ugandy i Namibii

Zdjęcie dnia. Karłowate żyrafy z Ugandy i Namibii10.01.2021 17:47
Naukowcy zauważyli karłowate żyrafy.
Naukowcy zauważyli karłowate żyrafy.
Źródło zdjęć: © YouTube/ Giraffe Conservation Foundation

Naukowcy zaobserwowali w Afryce nietypowo wyglądające, karłowate żyrafy. Pomimo że ich aparycja jest urocza i może wzbudzać uśmiech na ustach, zwierzęta najprawdopodobniej cierpią na poważną chorobę.

Zwierzęta zauważono m.in. na terenie Ugandy i Namibii. Naukowcy, którzy je obserwowali przedstawili swoje spostrzeżenia na łamach czasopisma naukowego "BMC Research Notes". Wynika z nich, że zwierzęta mogą chorować na dysplazję szkieletową, która powoduje nieprawidłowy rozwój kości.

Zwierzęta cierpią na poważną chorobę

"Dysplazje szkieletowe w szerokim ujęciu odnoszą się do zaburzeń chrzęstnych lub szkieletowych, które mogą skutkować nieprawidłowościami w rozwoju kości. Te aberracje rozwojowe charakteryzują się czasami skróconą anatomią wyrostka robaczkowego o nieregularnych proporcjach, co w języku potocznym określa się jako nieproporcjonalny karłowatość" – wyjaśniają eksperci.

[wpvideo]https://www.youtube.com/watch?v=yf4NRKzzTFk&feature=emb_title[/wpvideo]

Karłowatość zauważono u dwóch żyraf nubijskich, żyjących w Parku Narodowym Murchison Falls w Ugandzie oraz u żyrafy angolskiej z prywatnej farmy w środkowej Namibii. Ich kości i wzrost były znacznie mniejsze niż u "typowych" osobników w podobnym wieku. Szczególną uwagę zwracały krótsze kończyny. Odgrywają one bardzo ważną rolę w życiu żyraf, ponieważ służą przemieszczaniu, ale także stanowią broń w starciu z drapieżnikami.

"Długie nogi są zwykle dość ważne dla żyraf, ponieważ bieganie i kopanie to dwie z ich najbardziej skutecznych taktyk przeciwko drapieżnikom" - powiedział Michael Brown, biolog zajmujący się ochroną przyrody z Giraffe Conservation Foundation i Smithsonian Conservation Biology Institute, jeden z autorów badania.

Brown dodał, że żyrafy mogą napotkać w przyszłości problemy związane z rozmnażaniem. Ich niski wzrost nie pozwoli konkurować z innymi samcami w ich grupie wiekowej. Eksperci wciąż nie są pewni, co przyczyniło się do dysplazji szkieletowej u żyraf. Wśród potencjalnych przyczyn wymienia się chów wsobny i niską różnorodność genetyczną w obrębie populacji występujących na określonych obszarach.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)